Runas attīstība. leksiskā tēma "gājputni". Nodarbība par runas attīstību vecākajā grupā "ciemos pie ziemojošiem putniem" Nodarbība par runas attīstību putniem

Mērķis: Paplašiniet savu izpratni par gājputniem. Uzdevumi: Vārdu krājuma veidošana un bagātināšana, palīdzēt lietot vārdus runā atbilstoši nozīmei, spēja sakarīgi un konsekventi pārstāstīt. Nostiprināt priekšstatu par pavasari, tā zīmēm, izmaiņām dzīvajā un nedzīvajā dabā. Attīstīt interesi par tautas spēlēm. Priekšdarbi: Sarunas par putniem, par pavasari, ilustrāciju skatīšanās, stāstu, pasaku, mīklas par putniem lasīšana, dziedājumu mācīšanās, dziedājumi

Nodarbības gaita:

Organizācijas laiks: Bērni ienāk grupā un sveic viesus.

Pedagogs: Puiši, uzminiet mīklu: (ekrānā tiek parādīta prezentācija). Austu agrs rīts Atkusnis un šur tur Straujš trokšņains kā ūdenskritums Strazdi lido uz putnu būdām Zem jumtiem zvana lāses Lācis augšā no egles Saule silti glāsta visus Kas zina šo gadalaiku ?

Bērni: PAVASARIS!

Pedagogs: Tieši tā, ir pavasaris! Un pēc kura gadalaika pie mums nāk pavasaris?

Bērni: Pēc ziemas.

Pedagogs: Ko jūs zināt par ziemu?

Bērni: auksts, sniegots, sals utt. Pedagogs: Nu, jūs šeit esat lieliski! Un attēli palīdzēs mums pastāstīt par pavasari. (strādājiet, izmantojot mnemonisko tabulu). (mūzikas skaņas).

Pedagogs: Puiši, paskatieties, pie mums ir atnākusi saule. (saule parādās bez stariem un ir skumji). Saule šodien ir skumja un tai nav nekādu staru. Vai vēlaties uzlabot viņa garastāvokli?

Pedagogs: Mēs pārmaiņus teiksim labu vārdu un atgriezīsim saules starus un labu garastāvokli! Tiek rīkots D/I "Tender Word". (Katram vārdam no saules parādās stars un līdz spēles beigām saule pasmaida.) Pedagogs: Saule sāka sildīt, laiks spēlēt (runa ar kustībām). Saule sāka sildīt, lāses sāka klauvēt, Piliens vienreiz, piliens divi, piliens sākumā lēni, Un tad, ātrāk, ātrāk, straumes skrēja pāri izcirtumam, gar upi. Pedagogs: Puiši, kā tad ar jūsu tiesību pārņemšanu? Bērni: Saulaini! Pedagogs: Vai jūs dzirdat šīs balsis? Kam viņi ir? (putni dzied skaņas). Klausīsimies.

Bērni: putni dzied (dziedāšana pazūd, un ekrānā parādās aploksne un dzirdama Magpie balss). "Karr-karr, nepatikšanas, nepatikšanas! Putni nav atgriezušies no dienvidiem. Ziema viņus ir apbūrusi! Es nolēmu vērsties pie jums bērnudārzā. Galu galā, jūs nevarat atrast putniem labākus draugus. Puiši, lūdzu, palīdziet! apbēdini putnus!Ziema tev tos atdos, ja veiksi viņas uzdevumus.Audzinātāja: Nu, puiši, palīdzēsim putniem?Bērni: Palīdzēsim.Audzinātāja: Es uzdodu jautājumu, un jūs tikai ātri atbildat.

Jautājumi: 1) Kā sauc putnus, kas lido uz dienvidiem? (migrējošie) 2) Kā ir ar putniem, kas paliek? (ziemo) 3) Kādus putnus Ziema apbūra? (migrējošie) 4) Kurā gada laikā putni atgriežas (pavasarī). 5) Ko putni dara pavasarī? (veido ligzdas, perē cāļus). 6) Kādus gājputnus jūs pazīstat, nosauciet tos? (vannis, spārns, cīrulis, bezdelīga) (ekrānā parādās putnu un ēnu attēls) Pedagogs: Puiši, jūs paveicāt lielisku darbu, pareizi atbildot uz visiem jautājumiem! Nākamais uzdevums ir “atrast putna ēnu” (uz tāfeles, izmantojot pārklājuma metodi).

Pedagogs: Vai tas bija grūti? Bērni: Nē! Pedagogs: Puiši, vai jūs zināt mīklas par putniem? Bērni: Jā! Mēs zinām! Pedagogs: Pastāstīsim viņiem! Bērni uzdod mīklas, un, uzminot, uz ekrāna parādās putni un dzied cīrulis. 1) Viņš veido ligzdu pie ūdens, tur ir pietiekami daudz barības (stārķis). 2) Viņi izskatās kā bezdelīgas. un debesīs tie arī ir ļoti līdzīgi (swifts). 3) Melns, veikls, kliedz “Krak”. tārpu ienaidnieks! (roks). 4) Uz staba ir pils, pagalmā ir dziedātājs, un viņa vārds ir (strazds). 5)Lido pie mums ar siltumu, tālu nobraucis.Uzceļ māju zem loga,no zāles un māliem (norīt). 6) Pāri pavasara brīvībai, pāri plašam laukam, atskan trilles, kā pīpes (cīruļa) maiga skaņa.

Pedagogs: Labi darīts, jūs paveicāt visus ziemas uzdevumus un apmulsinājāt putnus. Vai tu dzirdi šo dziesmu? Lūk, kā dzied cīrulis! Cīrulis tiek saukts par "PAvasara dziedātāju". Par ko? Bērni: Pavasarī ielido cīruļi un dzied savas brīnišķīgās putnu dziesmas.

Pedagogs: Senos laikos bija tāda paraža: bērni stāvēja apaļā dejā un visus kopā sauca par cīruļiem. (turamies rokās un dejojam riņķī, klusi skan mūzika). Jūs, putniņi, cīrulīši, nāciet pie mums ciemos. Atnes mums skaidru pavasari, sarkanu pavasari!

    · Kādi putni ierodas pavasarī?

    · Kā vienā vārdā nosaukt putnus, kas rudenī aizlido un pavasarī atgriežas?

    · Kādas mīklas jūs zināt par putniem?

    4. daļa:Spēle

· Ja putnam ir gara aste? (garastes)

· Par kādu putnu viņi runā: garastes? (varva)

· Ja putnam ir melna galva? (melngalvis)

· Ja putnam ir balta puse? (baltām pusēm)

Fiziskā audzināšana "putni"

Un viņi lidoja atpakaļ.

5. daļa:Spēle:"šifrētais vārds"

Baloži - baložu novietnē; Starlings - putnu būdā;

Dinamiskā pauze.

Dzejolis "Putns"

Bērni: Skvorčats

Bērni: Kukushata

Vo-tel: Ja viņš ir viens?

Bērni: Mazā dzeguze

Bērni: Galčata

Bērni: Zvirbuļi

Celies-tel

Zvirbuļa mamma:

Rise-tel:

Zvirbulis: Kur ir mana mamma? Kur ir mana māja?

Rise-tel:

Zvirbulis:

Vārna: Kuru tu vēlies?

Zvirbulis: Zvirbulis.

Vārna:

Rise-tel:

Zvirbulis: Kam šī ir māja?

Dzenis: Kuru tev vajag?

Zvirbulis: Zvirbulis.

Dzenis:

Rise-tel:

mazais zvirbulēns: Kam šī ir māja?

Starlings: Kuru tev vajag?

Zvirbulis: Zvirbulis.

Starlings:

Rise-tel:

Zvirbulis: Kam šī ir māja?

Balodis: Kuru tu vēlies?

Zvirbulis: Zvirbulis.

Balodis:

Zvirbulis:

Balodis:

Zvirbulis: Parādi man lūdzu!

Rise-tel:

Zvirbulis:

Zvirbulis:

Balodis:

Rise-tel:

Nodarbības kopsavilkums:

Skatīt dokumenta saturu
“Runas attīstības atklātās nodarbības “Putni pavasarī” kopsavilkums (sagatavošanas grupa)

Nodarbības kopsavilkums par runas attīstību

"Putni pavasarī"

(sagatavošanas grupa) Nodarbības izklāsts.

Temats:"Putni pavasarī."

Nodarbības mērķis:

    Piefiksē pavasara mēnešu nosaukumu un dabas zīmes.

    Atšķiriet un nosauciet putnus, atbildē izmantojot “gājputnus”.

    Iemācieties minēt un uzminēt mīklas.

    Galvenais uzdevums: iemācīt bērniem veidot jaunus vārdus

    Īpašības vārdi un lietvārdi

    Salikti vārdi, kas izgatavoti no diviem vienkāršiem vārdiem

    Nostipriniet putnu mazuļu vārdus

    Nosauciet putnu mājas.

    Pārstāsts ar pasakas “Kur ir mana māja?” dramatizējuma elementiem.

Runas materiāls:

Lietvārdi:

Putns, krauklis, varene, balodis, dktel, bezdelīga, strazds, zvirbulis, vantiņš, lakstīgala, cīrulis, dzeguze, ganāmpulks, dobums, baložu māja, putnu māja.

Īpašības vārdi:

Vārna, vārna, vēršu pīle, pīle, zoss, vārna, dzērve, sarkanbrūns, balts, garastes, saldbalss.

Darbības vārdi:

Lidot, čokuroties, ķērkt.

1 daļa: Organizatoriskais moments: (ierakstā skan putnu balsis, lai klausās bērni). Pedagogs: Tas, kurš nosauc jebkuru putnu, ieņems viņa vietu (bērni sēdēja uz krēsliem.)

2. daļa: Pedagogs: Klausieties mīklu. Par kuru gada laiku viņa runā? Viņa nāk ar mīlestību un ar savu pasaku. Viņš vicina burvju nūjiņu, un mežā uzzied sniegpulkstenīte. (Pavasaris)

3. daļa: Pedagogs:

    Nosauciet pavasara zīmes (nosauktas)

    Kādi putni ierodas pavasarī?

    Kā vienā vārdā nosaukt putnus, kas aizlido rudenī un atgriežas pavasarī?

    Kādas mīklas jūs zināt par putniem?

(bērni uzdod mīklas, un skolotājs parāda putnu attēlus)

Kā sauc lielu putnu grupu? (ganāmpulks)

Kā sauks zvirbuļu, vēršu, vārnu, pīļu, dzērvju un zosu ganāmpulku?

4. daļa:Spēle: "Saki pareizi." Skolotājs jautā:

    Ja putnam ir sarkana krūtis, kas tas ir? (sarkanās krūtis)

    Ko darīt, ja putnam ir gara aste? (garastes)

    Par kādu putnu viņi runā - garastes? (varva)

    Ja putnam ir melna galva? (melngalvis)

    Ja putnam ir balta puse? (baltām pusēm)

Fiziskā audzināšana "putni"

Putni sēž ligzdās un skatās apkārt

Cāļi vēlas pastaigāties, tie lido no ligzdas.

Putni sēdēja uz bērza un pagrieza galvas

Un viņi lidoja atpakaļ.

Viņi ielidoja, nogura un atgriezās savās ligzdās.

5. daļa:Spēle:"šifrētais vārds"

Skolotājs vērš bērnu uzmanību uz rokasgrāmatu “koks”. Šajā kokā ir paslēpušies putni, un jūs atpazīsit, kuri no tiem, ja izlasīsit zilbes un apmainīsit tos.

(bērni lasa zilbes un veido vārdus no zilbēm: baloži, dzenis, strazds, zvirbulis)

Nosauciet mājas, kurās dzīvo šie putni.

Baloži - baložu novietnē; Starlings - putnu būdā;

Dzenis - ieplakā; Zvirbulis ir ligzdā.

Dinamiskā pauze.

Pedagogs: Puiši, pavasarī putniem ir cāļi, viņi ir ziņkārīgi un nerātni, tāpat kā visi bērni.

Dzejolis "Putns"

Pedagogs: Kā sauc strazdu cāļus?

Bērni: Skvorčats

Ceļvedis: Kā sauc dzeguzes cāļus?

Bērni: Kukushata

Vo-tel: Ja viņš ir viens?

Bērni: Mazā dzeguze

Ceļvedis: Kā sauc žagaru mazuļus?

Bērni: Galčata

Vo-tel: Kā sauc zvirbuļa mazuļus?

Bērni: Zvirbuļi

Un tā notika ar mazo zvirbuli. (Pārstāstījums ar pasakas “Kur ir mana māja?” dramatizējuma elementiem.

Pasaka

Aprīkojums: cepures ar putnu attēliem.

Celies-tel: Reiz dzīvoja mazs zvirbulēns ar māti, zvirbulēns. Kādu dienu viņš nolēma lidot un redzēt, kas notiek apkārt.

Zvirbuļa mamma: Neaizlidojiet tālu un atcerieties: mūsu māja ir zvirbulis

Rise-tel: Mazais zvirbulēns lidoja un lidoja un nepamanīja, kā viņš ir apmaldījies.Viņam kļuva bail.

Zvirbulis: Kur ir mana mamma? Kur ir mana māja?

Rise-tel: Nabaga putns sāka klauvēt pie katras mājas un jautāt: "Kam šī ir māja?"

Viņš pielidoja pie vārnas ligzdas un jautāja:

Zvirbulis: lūdzu, pasakiet man, kura māja šī ir?

Vārna: Kuru tu vēlies?

Zvirbulis: Zvirbulis.

Vārna: Nē, šī nav zvirbuļu māja, bet gan dzeguzes ligzda. Šeit es dzīvoju, vārna.

Rise-tel: Mazais zvirbulēns raudāja un lidoja tālāk. Viņš ierauga kāda māju, pieklauvē un jautā

Zvirbulis: Kam šī ir māja?

Dzenis: Kuru tev vajag?

Zvirbulis: Zvirbulis.

Dzenis: Nē, šī nav zvirbuļa māja, bet gan dzeņa dobums. Šeit es dzīvoju, dzenis.

Rise-tel: Mazais zvirbulēns raudāja un lidoja tālāk. Viņš ierauga kāda māju, pieklauvē un jautā:

mazais zvirbulēns: Kam šī ir māja?

Starlings: Kuru tev vajag?

Zvirbulis: Zvirbulis.

Starlings: Nē, šī nav zvirbuļu māja, bet gan putnu māja. Šeit es dzīvoju, strazds.

Rise-tel: Mazais zvirbulēns raudāja un lidoja tālāk. Viņš ieraudzīja citu māju, pieklauvēja un jautāja:

Zvirbulis: Kam šī ir māja?

Balodis: Kuru tu vēlies?

Zvirbulis: Zvirbulis.

Balodis: Nē, šī nav zvirbuļu māja, bet gan baložu māja. Šeit es dzīvoju, balodis.

Zvirbulis: Mazais zvirbulēns kliedza: ko man darīt? Kā atrast māju? Balodis kļuva žēl par zvirbuli.

Balodis: Vai vēlaties, lai es jums parādu, kur atrodas jūsu māja?

Zvirbulis: Parādi man lūdzu!

Rise-tel: Viņi lidoja kopā un atrada zvirbuļa māju. Zvirbulis un viņa māte priecājās un sāka pateikties balodi.

Zvirbulis: Paldies, balodi, tu esi ļoti labs putns!

Zvirbulis: Paldies balodi, ka palīdzēji man atrast manu māti un māju.

Balodis: Un tu, mazais zvirbulēn, klausies māti un nelido vairs tālu no mājām.

Rise-tel:Šis ir stāsts, kas notika ar mazo zvirbuli.

Puiši, man šķiet, ka mazais zvirbulēns pazuda, jo nezināja ne savu mājas adresi, ne kādus orientierus, pēc kuriem varētu atrast savas mājas.

Vai jūs visi zināt savu mājas adresi? (bērni nosauc savu mājas adresi)

Labi darīts, jūs nekad nepazudīsit!

Nodarbības kopsavilkums:

Bērni, šodien daudz runājām par putniem, nosaucām pavasara zīmes, mācījāmies veidot jaunus vārdus, dalījām vārdus zilbēs. Viņi man parādīja pasaku un iedeva savu mājas adresi. Labi darīts, jūs visi strādājāt ļoti labi.

Pedagogs: Sveikas, meitenes!

Labdien, puiši!

Spēlējāmies ar lellēm un šķirstījām grāmatas.

Un tagad mēs mazliet atpūtīsimies kopā,

Labu ceļojumu, puiši, labu ceļojumu!

Visi paskatījās uz mani un izveidoja man acu kontaktu. Tagad sveicināsim viens otru:

Mēs sniedzāmies pret sauli, paņēmām staru,

Viņi to piespieda pie sirds un iedeva draugam. (veikt kustības atbilstoši tekstam) Pedagogs: Labi darīts, puiši, mēs visi devām viens otram daļu no labestības. Tagad, lūdzu, pastāstiet man, kurā gada laikā mēs šobrīd atrodamies? Bērni: - Ziema. Pedagogs: Pierādi man, ka tiešām ir ziema, bet es saku, ka ir pavasaris.

Ārā ir ļoti auksts (Piekrītu)

Daudz sniega, slidens (Labi)

Cilvēki ir silti ģērbušies (cepures, dūraiņi, kažoki, mēteļi, šalles un filca zābaki)

Uz upēm ir ledus, zivis nokritušas dibenā (Piekrītu)

- Putni lidoja uz siltākiem klimatiem, un palika ziemotāji(Labi padarīts)

Saule spīd, bet nesilda.

Pedagogs: Labi darīts! Sals izgāja klajumos pastaigāties

Bērzu bizēs balti raksti.

Sniegotas takas, kaili krūmi

Sniegpārslas klusi krīt no augšas. (E. Avdienko).

Kas ir rakstīts šajā dzejolī? (Par ziemu).

Pedagogs: Kamēr mēs runājām, sāka stipri snigt un pie mums lidoja īstas sniegpārslas. Paskaties, kas tie ir? (rāda sniegpārslas uz auklas)

Vingrinājums redzes koordinācijai.

Pedagogs: Puiši, nāciet pie manis un paņemiet vienu sniegpārsliņu. Tagad mēs strādāsim ar acīm.

Mēs redzējām sniegpārsliņu

Viņi spēlējās ar sniegpārsliņu.

(Bērni paņem rokās sniegpārsliņu. Izstiepiet sniegpārsliņu sev priekšā. Koncentrējiet uz to skatienu).

Sniega bumbas lidoja pa labi,

Bērni paskatījās pa labi

(Pārvietojiet sniegpārsliņu pa labi, sekojiet sava skatiena kustībai).

Tagad sniegpārslas ir lidojušas,

Acis paskatījās pa kreisi

(Pavediet viņu pa kreisi).

Vējš sniegu pacēla augšā

Un viņš to nolaida zemē...

(Paceliet sniegpārslas uz augšu un uz leju)

Bērni skatās uz augšu un uz leju

Visi! Viņi apgūlās uz zemes.

(Apgriezieties un apsēdieties, nolaižot sniegpārsliņu uz grīdas).

Mēs aizveram acis

(Aizveriet acis ar plaukstām).

Acis atpūšas

(Bērni saloka sniegpārslas un apsēžas).

Pedagogs: Ziema savā jomā ir ieviesusi stingru kārtību. Viss viņā ir kārtīgs un dzirkstoši balts. Un šodien es aicinu jūs, bērni, pastaigāties uz pārsteidzošu ziemas parku, kas var sniegt jums interesantu sanāksmes. (sniegu klātu koku ilustrācijas karājās pie sienām)

Mēs ejam kopā ar jums pasaku un brīnumu pilnā mežā,

Vērosim kopā, pamanīsim visa burvību.

Aizveriet acis un iedomājieties, ka jūs un es atrodamies ziemas parkā. (Skaņu ierakstīšana "Balsojiet putni» ).

Apsēdīsimies. Kurš ko prezentēja? Kuru balsis tu dzirdēji? (Bērnu atbildes).

Pedagogs: Puiši, šodien mēs par to runāsim putni. Kā sauc putni kas neaizlido uz siltajām zemēm, bet paliek mums blakus?

Bērni: Ziemojošie putni.

Pedagogs: Apskatiet attēlus un vārdu putni kas ir parādīti šeit.

Bērni: vārna, zvirbulis, varene, balodis.

Audzinātāja: Ir arī tādi, kas pie mums brauc tikai pārziemot – vērši, zīles. (Skolotājs parāda attēlus, kuros tie ir attēloti putni)

Bulvīši tā tiek saukti, jo tie pie mums ierodas ar pirmo sniegu. Vēršam ir sarkana krūtis, zilgani pelēka un melna galva un spārni. Zīlēm ir dzeltenas krūtis un melnas galvas un spārni. Klausieties un miniet mīklas par tām putni:

Sarkankrūšu, melnspārnu,

Patīk knābāt graudus

Ar pirmo sniegu uz pīlādža

Viņš atkal parādīsies. (Bulsis)

Mugura ir zaļgana, vēders ir dzeltenīgs,

Uz galvas ir melns vāciņš,

Un pat šalles strēmeli. (Zīle)

Krāsa - pelēcīga,

Ieradums - zagšana,

Karkunja ir aizsmakusi. (Vārna)

Tagad pastāstiet man par vārnu. Kāda viņa ir?

Bērni: Tas ir liels, melns, viltīgs, svarīgs putns.

Pedagogs: Tu labi pazīsti putnu. Šis ir zvirbulis. Pastāsti man par zvirbuli. Kāds viņš ir?

Bērni: Zvirbulis ir mazs, pelēks, veikls, ātrs.

Pedagogs: Tagad klausieties mīklu par kuru tas saka putns?

Ne kokgriezējs, ne galdnieks,

Mežā dzīvo strādnieks.

Viņš klauvē pie koka

Viņš izliekas.

(Dzenis)

Bērni: Dzenis.

Pedagogs: Pastāstiet par dzeni, kur tas dzīvo, kāds tas ir.

Bērni: Dzenis dzīvo mežā, dziedina kokus, izraujot no mizas zem kaitīgās blaktis.

Pedagogs: Par to putns tu pats man saki. Kas tas ir? Kāds viņš ir?

Lielāks par zvirbuli

Tu mani bieži satiec.

Es lidoju kopā ar ganāmpulku,

Es visur savācu drupatas,

Man patīk knābāt sēklas

Un čuč ar manu draudzeni.

Par viņa miermīlīgo attieksmi

Es saucu sevi miera putns.

(balodis)

Bērni: Balodis ir liels, kūkojošs un labprāt ēd maizes drupatas. Pedagogs: Labi darīts! Nu zini putni, kas ziema mūsu rajonā. Vai zināt, ka ziemā putni ir izsalkuši un ne vienmēr var atrast sev barību. Tāpēc viņi lido tuvāk cilvēkiem. Un mēs viņus pabarosim. Kas mēs būsim baro putnus, to mēs tagad uzzināsim spēles laikā. Spēle “Identificēt ēdienu ar pieskārienu”.

Pedagogs: Man ir pārtika somās. Jūsu uzdevums: taustiet ar rokām, identificējiet un nosauciet ēdienu.

Iestājoties aukstam laikam ziemojošie putni lidot uz cilvēka mājām. Priekš putni Ir pienācis visgrūtākais laiks: viņi ne vienmēr var atrast ēdienu. Kviešu un rudzu ražas tika izņemtas no laukiem, un kukaiņi pazuda. Dzejnieks putni viņi lido tuvāk cilvēkiem, cerot, ka viņi tos pabaros. -Puiši, mēs pabarosim putni ziemā lai viņi nenomirst no bada un aukstuma? (bērnu atbildes)

Pedagogs: Ārā ir tik auksts, ka man pat rokas ir nosalušas. Sasildīsim viņus. (tiek veikta roku pašmasāža)

Pirkstu vingrošana.

Vienreiz. Divas. Trīs. Četri. Pieci (sagriež pirkstus)

Mēs devāmies pastaigā pa pagalmu (staigāt ar pirkstiem pa plaukstu)

Viņi veidoja sniega sievieti (ripināt kamolu ar divām plaukstām)

Putnus baroja ar drupačām (maizi sadrupina)

Pēc tam braucām lejā no kalna (pārbrauc ar pirkstu pa plaukstu)

Un viņi arī gulēja sniegā (novietojiet plaukstu uz plaukstas, vispirms no vienas puses, tad uz otru)

Visi nāca mājās apsniguši (nokratām plaukstas)

Paēdām zupu un devāmies gulēt (iedomātas karotes kustība, rokas zem vaiga) 2 reizes

Pedagogs: Mūsu ceļojums ir beidzies.

Par ko mēs šodien runājām? (Apkopojot)

Šodien mēs ar tevi dosimies pastaigā, paņemsim līdzi savu ēdienu, bērsim to barotavās, kas karājas mūsu bērnudārza teritorijā un skatīsimies, kā putni knābīs barību.

Tatjana Basakova
Runas attīstības nodarbības kopsavilkums “Palīdzēsim putniem kopā”

Nepārtrauktas tiešās izglītības pasākumu organizēšana bērniem vecākajā grupā

par šo tēmu: rakstot stāstu « Palīdzēsim putniem kopā» .

Prioritārie izglītības mērķi novads:

"Komunikācija": attīstīt spēju sacerēt stāstu par noteiktu tēmu, izmantojot atsauces attēlus; praktizēt sarežģītu īpašības vārdu un vārdu veidošanu putni ar deminutīvām piedēkļiem; prasme sacerēt stāstu pa pāriem, ķēdē.

"socializācija": Attīstīt runu, atmiņa, uzmanība, dzirdes uztvere.

OO mērķi integrācijā:

"Izziņa": nostiprināt un precizēt ziemošanas nosaukumu putni, to raksturīgās ārējās pazīmes, dzīves apstākļi putni; izkopt gādīgu attieksmi pret putni, vēlēšanās lai viņiem palīdzētu.

"CHHL": prasme klausīties un saprast tekstu, zināt tēlaino izteicienu.

"Mūzika":attīstību muzikālās un mākslinieciskās aktivitātes.

"Veselība": bērnu fiziskās un garīgās veselības saglabāšana un stiprināšana.

Apmācības priekšnoteikumi aktivitātes: komunikabls - spēja stāstīt ķēdē, pa pāriem.

Plānotie rezultāti NNOD: spēja komponēt un stāstīt ķēdē un pāros.

Aprīkojums skolotājiem: koks ar putni, molberts ar putni, audio ieraksts, atsauces attēli.

Ievada daļa (motivācijas, sagatavošanās posms)

labierīcības

bērniem Izglītības

uzdevumi Mērķis

orientieri

(īpašības)

Bērni spēlē grupā.

Bērni, paskatieties mums apkārt, vai mūsu grupā kaut kas ir mainījies?

Spēle tiek spēlēta "Kas mainījās"?

Jums bija taisnība, kad teicāt, ka mūsu grupā parādījās koks ar putni. Un kas putni ir atlidojuši pie mums(bērnu atbildes).

Kāpēc mēs tos saucam par pārziemotājiem? (bērnu atbildes)

Kāpēc viņi nāk pie mums? (bērnu atbildes).

Kādam vārdam vārds līdzinās? "ziemošana"? (bērnu atbildes).

Kāda ir ziema?

Ir dzirdama puteņa skaņa un satraucoša čivināšana putni.

Puiši, kas tas ir? (bērnu atbildes).

Kāds vējš?

Kā tu juties no tāda vēja?

A kā putni?

Kāpēc viņi tik satraukti čivina? Ko viņi mums cenšas pateikt? (bērnu atbildes).

Mēs varam viņiem palīdzēt palīdzēt? Kā? Kā?

Socializācija (komunikabls).

Izziņa

.

Mūzikas spēles situācija.

Dialogiska saruna.

Klausīšanās. Vārds

Koks ar ziemošanu putni.

Organizējiet bērnus attīstīt atmiņu, runa, uzmanība.

Dialogiskās runas attīstība.

Attīstība dzirdes uztvere. Emocionāli atsaucīgs, organizēts.

Ir primāras idejas par ziemošanu putnu dzīves apstākļi.

Tie, kas var dzirdēt.

Galvenā daļa (saturs, darbības posms)

labierīcības

bērniem Izglītības

uzdevumi Mērķis

orientieri

(īpašības)

Paskaties ko vai tu šeit redzi putnus? (žubīte un zīle).

Spēle tiek spēlēta "Atrast atšķirības".

Kā viņi ir līdzīgi?

Kāda ir atšķirība?

Kādas krūtis ir zīlei? Tātad viņa ir?

Kādas krūtis ir vēršainim? Tātad viņš?

Kāda ir zīlītes galva? Tātad viņa ir?

Kāds knābis ir zīlei?

Pie bullfinch?

Kādas dziesmas viņi dzied?

Kādi ziemotāji? jūs joprojām zināt putnus?

Uzspēlēsim spēli "Piezvani man laipni".

Zvirbulis - mazs zvirbulēns, mazs zvirbulēns;

Balodis - mīļais, balodis;

Bullfinch - sniega meitene, mazais bullfinch;

Dzenis - dzenis;

Vārna - mazā vārna;

Zīlīte - zīlīte, zīlīte.

Uzspēlēsim spēli "Bulbīši". (bērni veic kustības).

Paskaties uz zariem

Vērši sarkanos T-kreklos

Pūka spalvas

Gozēšanās saulē

Viņi pagriež galvas

Viņi vēlas aizlidot

Čau! Čau! Aizlidosim projām!

Aiz puteņa, aiz puteņa!

Bērni sēž uz krēsliem aiz skolotāja.

Tagad es jums izlasīšu ļoti interesantu stāstu par to, kā un kāpēc mums tas ir vajadzīgs palīdzēt ziemojošiem putniem. Šajā stāstā parādīsies šādi vārdi: "burvestības apburts"– Kā jūs saprotat šo frāzi? "Koki ir nejūtīgi"? Vai zīle ir rijīga?

Vārdnīcas vārdu skaidrojums.

Stāsta lasīšana « Palīdzēsim putniem kopā» .

Priekš kam putni ir baisāki: aukstums vai bads? Mežaudzes apbur ziemas miega burvība. Ne šalkoņa, ne skaņas. Koki, kas pārklāti ar sniega mežģīnēm, ir sastindzis ziemas miegā. Šķiet, ka visā mežā nav neviena... pēkšņi. Kā īsti ziedi, zīles lido garām ar jautru čīkstēšanu un svilpieniem. Viņi ieguva savu vārdu zilo spalvu dēļ uz ķermeņa. putni. Mūsu mežos var atrast vairākas sugas putni: zilā zīle, lielā zīle, melnā zīle. Tie atšķiras pēc izmēra un spalvu krāsas. Zīle iznīcina kaitēkļus ne tikai vasarā, bet arī ziemā. Viņi dabū kukaiņus no slēptuvēm, kuras lielākām nav pieejamas. putni. Zīle ļoti rijīgs: dienā viņa ēd tik, cik sver. Ēdot kaitīgos kukaiņus, tie nes lielu labumu, un saulainā ziemas dienā iepriecina mūs ar jautru dziesmu. Līdz ar ziemas atnākšanu zīles paliek tuvāk cilvēku mājvietai. ziemā putni Viņi nebaidās ieskatīties māju logos. Visur, kur ir barotavas, pie tām ciemojas zīlītes. ziemā putni Aukstums nav tik slikts kā izsalkums. Visu auksto dienu zīles meklē barību. Putni Ir ļoti grūti atrast pārtiku. Vieni meklē vaboles, citi rok ārā sniegu, cenšoties tikt pie zemes. Vēl citi barību meklē kokos un krūmos. Daudz putni mirst ziemā no bada. Mēs esam viņiem parādā palīdzēt. Putni tiks nodrošināts ar pārtiku. Ja mūsu valstī katrā bērnudārzā, katrā skolā piekar kaut vienu barotavu.

Saruna par lasīšanu.

Kāpēc zīlīti tā sauca?

Cik daudz zīle apēd dienā?

Kas ir sliktāk: bads vai aukstums?

Kā un kur ziemotāji atrod pārtiku? putni?

Mēs varam viņiem palīdzēt palīdzēt?

Tā ka mēs palīdzēt putniem, mums ir jāplāno pestīšanas stāsts putni saskaņā ar atsauces attēliem.

Vispirms jāsaka, ka ziema ir pienākusi.

Jo ziemotāji ir ieradušies putni. Ziemā viņi ir auksti un izsalkuši. Viss ēdiens bija klāts ar sniegu.

Priekš putni vajag taisīt barotavas un pakārt kokos.

Ielejiet uz padevējiem graudus, maizes drupatas un sēklas. Tā mēs ietaupīsim putni no bada un viņi nemirs no aukstuma.

Stāsta rakstīšana bērniem.

Stāsti pa vienam. Stāsta analīze.

Stāsts ķēdē. Analīze.

Stāsts pa pāriem. Analīze.

Izziņa, komunikācija (kognitīvā un pētniecība).

Veselība (motors).

Komunikācija (komunikabls).

Spēles situācija.

Spēles situācija.

Fiziskie vingrinājumi ar kustībām.

Stāsta lasīšana.

Saruna par lasīšanu.

Plānošana.

Sastādiet stāstu pa vienam, ķēdē, pa pāriem. Bildes ar vēršu un zīlīti.

Spēles motoriskās darbības.

Atsauces attēli.

Paļaušanās uz redzamību. Vārda nodrošināšana putni, raksturīgas ārējās pazīmes.

Spēja veidot vārdus putni ar deminutīvām piedēkļiem.

Fiziskā saglabāšana un stiprināšana un garīgo attīstību.

Spēja klausīties stāstu un analizēt lasīto.

Runas attīstība, spēt atbildēt ar pilnīgu atbildi.

Attīstīt prasmi sacerēt stāstu par noteiktu tēmu, izmantojot atsauces attēlus.

Spēja sacerēt stāstu virtenē, pa pāriem. Spēj pārveidot vārdus sarežģītos īpašības vārdos.

Apguva prasmes vārdu veidošanā.

Spēja veikt kustības ar vārdiem.

Spēja saprast un saprast lasīto.

Atsaucība, laipna, gādīga attieksme pret putni.

Izveidojiet stāstu, pamatojoties uz atsauces attēliem.

Sastādiet stāstu, pamatojoties uz atbalsta attēliem ķēdē, pa pāriem.

Beigu daļa (atstarojošā stadija)

labierīcības

bērniem Izglītības

uzdevumi Mērķis

orientieri

(īpašības)

Kas šodien palīdzējām putniem?

Kā mēs varam viņiem palīdzēt palīdzēt?

Ziemas sākumā jau piekārām barotavas un šodien pēc klases mēs iesim pastaigāties un noliksim barotavas un pabarosim mūsu putni.

Puiši, kuri tas palīdz kāda veida sirds jums ir?

Tātad jūsu bērniem ir tik laipnas sirdis.

Situācijas saruna. Padevēji. Vēlēšanās palīdzēt putniem.

BĒRNIEM JĀZIN LIETVĀRDI: vants, strazds, bezdelīga, straujš, dzeguze, dzērve, zosis, gulbji, cīrulis, strazdi, ligzda, putnu būda, tēviņš, mātīte, cāļi, olas, dziedātājs, kukaiņi, kāpuri, apspalvojums, bars, valstis, kājas, kakls, spārns, acis, aste, knābis, galva, stārķis, gārnis.

DARBĪBAS VĀRDI: lidot, aizlidot, ierasties, atgriezties, būvēt, tīrīt, nolikt malā, saritināties, izšķilties, izšķilties, barot, augt, nostiprināties, čīkstēt, dziedāt, saritināties, aiziet, atvadīties, savākt, ēst, knābāt, iznīcināt , čokurošanās, sprauslas, līme, žalūzijas.

Īpašības vārdi: liels, mazs, dziedošs, melns, silts (malas), balts, svītrains, gādīgs, aizņemts, pavasaris, sveši, pūkains, zvana, lauks, tāls, skaists, garkājains, ūdensputns, veikls, skaļš.

PASTĀSTAM PAR PUTNIEM.
Gājputni ir putni, kas rudenī no mums lido uz siltākiem reģioniem.
Šie putni ir kukaiņēdāji (ēd kukaiņus) un barojas ar kukaiņiem.

Rudenī kukaiņi slēpjas, putniem nav ko ēst, tāpēc tie aizlido.

Pīles, zosis un gulbji aizlido rindā – virknē.

Bezdelīgas un strazdi aizlido barā.

Dzērves aizlido ķīlī – leņķī.

Un dzeguzes pa vienai aizlido.
Pavasarī pie mums atgriežas gājputni.

Putniem ir galva ar knābi, ķermenis ar diviem spārniem, divas kājas ar nagiem, aste un apspalvojums.

BĒRNIEM JĀSPĒJA APZINĀT LAIKU UN PASKAIDROT: KĀPĒC?
Varna, vārna, zīle, bezdelīga (bedelīga ir gājputns, pārējie ziemo).
Cīrulis, zvirbulis, stabs, strazds.
Vārna, pīle, balodis, zvirbulis.
Rooks, zīle, bezdelīga, dzeguze.
Varva, zvirbulis, dzenis, straujš.
Balodis, gulbis, gārnis, dzērve.

Vabole, tauriņš, cālis, ods
(cālis ir putns, pārējie ir kukaiņi).

LAI PAREIZI NOSAUKTU CĀĻUS:
Celtņi ir dzērvju mazuļi.
Rooks - rooks.
Zosis ir zoslēni.
Strazdi ir strazdi.
Pīles - ... .
Dzeguzes - ... .
Svifts - ... .

PAREIZI ATBILDE UZ JAUTĀJUMIEM: KAM? KAM? KAM? KAM?
Kura knābis?
Celtnim ir celtnim līdzīgs izskats.
Zoss ir zoss.
Pīlei ir...
Dzeguzei ir...
Rokam ir... .

VIENS IR DAUDZS.
Dzeguze - dzeguzes.
Celtnis - celtņi.
Strazds - strazdi.
Lakstīgala - lakstīgalas.
Cīrulis - cīruļi.
Gulbis - gulbji.
Rook - rooks.
Pīle - pīles.
Norīt - bezdelīgas.
Rook - rooks.
Stārķis - stārķi.
Zoslings - zoslings.

APRAKSTI UN SALĪDZINĀT PUTNU PĒC PLĀNA:
Ziemojošs vai gājputns?
Kāpēc viņus tā sauc?
Izskats (aste, galva, spārni, ķermenis, knābis, spalvas, krāsas...)
Ko tas ēd?
Kur viņš dzīvo - ieplakā, putnu būdā, ligzdā...

APRAKSTU STĀSTA SASTĀDĪŠANA.
Rokas ir melns putns ar baltu knābi. Rokam ir galva, ķermenis, spārni, aste un ķepas. Viss putna ķermenis ir pārklāts ar spalvām. Pavasarī roķi lido no siltajām zemēm, taisa ligzdas un perē cāļus – roķus. Rooks barojas ar kukaiņiem, tārpiem un augu sēklām. Rudenī, kad kļūst auksts, roķi pulcējas ganāmpulkos un lido prom uz siltajām zemēm līdz pavasarim. Rooki palīdz cilvēkiem, tie iznīcina kukaiņus un kāpurus - lauku un sakņu dārzu kaitēkļus.



Zāle zaļa, saule spīd,
Mums pretim lido bezdelīga ar pavasari lapotnē.
Pie viņas saule skaistāka un pavasaris saldāks...
Ātri uzsauciet mums sveiki no ceļa.
Es tev došu graudus, un tu dziedi dziesmu,
Ko viņa atveda līdzi no tālām zemēm.
(A. Pleščejevs)

PASAKI VĀRDU.
Uz staba ir pils, pilī ir dziedātājs, un viņu sauc ... (strazds).

PĒC ZVANIET:
Lakstīgala - lakstīgala.
Celtnis - celtnis.
Gulbis - gulbis... .

KAM ir KAS?
Dzeguzei ir dzeguze, dzeguze.
Celtnim ir bērnu celtnis, dzērvju mazuļi.
Strazdam ir mazs strazds, strazdi.
Gulbim ir mazulis, gulbji.
Rokas ir skraiss, rooki.
Pīlei ir pīlēns, pīlēni.
Stārķim ir stārķa mazulis, stārķu mazulis.
Zoss ir zoslēns, zoslēni.

TEIKUMU PĀRBEIDZIET AR AR "GARĀJU CELTNI":
Laukā redzēju... (garkājainu dzērvi). Ilgi skatījos... (garkājainā dzērve). Man ļoti patika šī skaistā un slaidā... (garkājainā dzērve). Es gribēju tuvoties... (garkājains dzērve). Bet viņš nobijās un aizlidoja. Viņš skaisti lidoja, izplešot spārnus un riņķojot debesīs... (garkājainā dzērve). Pastāstīju mammai par... (garkājaino dzērvi). Mamma teica, ka nevajag nākt klajā un biedēt... (garkājainā dzērve). Apsolīju mammai vairs netuvoties... (garkājainais dzērve). Tagad skatīšos tikai no tālienes... (garkājainā dzērve).

PAREIZI IZVĒLIES PRIEKSPOZĪCIJAS NOZĪMĒ (NO, IEKŠĒJĀ, LĪDZ, VIRS, IESLĒGTA, IESLĒGTA):
Rokas izlidoja... ligzdu. Rokas ir ieradies... ligzda. Rokas uzlidoja... uz ligzdu. Rokas riņķo... ar savu ligzdu. Rokas apsēdās... uz zara. Rūķis staigā... aramzemē.

UZLABOJAM SPĒJU RELL.

ATSKAITOT STĀSTU PĒC JAUTĀJUMIEM:
Rooki ir ieradušies.
Roki ierodas pirmie. Visapkārt vēl ir sniegs, bet tie jau ir klāt. Rooki atpūtīsies un sāks būvēt ligzdas. Rooks būvē ligzdas augsta koka galotnēs. Rooki izperē savus cāļus agrāk nekā citi putni.

Kuri putni pavasarī ierodas pirmie?
Ko rooki nekavējoties sāk darīt?
Kur viņi taisa ligzdas?
Kad viņi izperēs savus cāļus?

Pavasara vēstneši.
Aukstā ziema ir pagājusi. Pavasaris nāk. Saule lec augstāk. Tas uzsilst vairāk. Rooki ir ieradušies. Bērni tos ieraudzīja un kliedza: “Rokļi ir atnākuši! Rooks ir ieradušies!"

Kāda bija ziema?
Kas nāk pēc ziemas?
Kā saule silda pavasarī?
Kas ieradās?
Ko bērni redzēja?
Ko viņi kliedza?

PASĀKOT STĀSTU PIRMAJĀ PERSONĀ:
Saša nolēma izveidot putnu māju. Viņš paņēma dēļus, zāģi un zāģēja dēļus. No tiem viņš salika putnu māju. Putnu māja bija piekārta kokā. Lai strazdiem labas mājas.

PABEIDZ TEIKUMU:
Kokā ir ligzda, un kokos... (ligzdas).
Uz zara ir zari, un uz zariem... .
Ligzdā ir cālis, un ligzdās - ....
Pagalmā ir koks, un mežā - ....

UZMINI MĪKLAS:
Bez rokām, bez cirvja
Uzcelta būda.
(Nest.)

Viņš parādījās dzeltenā kažokā,
Uz redzēšanos, divi gliemežvāki.
(Cālis.)

Tur ir pils uz staba,
Pagalmā ir dziedātāja,
Un viņa vārds ir...
(Starling.)

Baltknābis, melnacīgs,
Viņš svarīgi iet aiz arkla,
Atrod tārpus un vaboles.
Uzticīgs sargs, lauku draugs.
Pirmais silto dienu vēstnesis.
(Rook.)

LASĪT DZEJOĻUS PAR PUTNIEM, UZZINIET VIENU NO TIEŠI VAIRĀK.
Starlings.
Mēs pat naktī cēlāmies
Skatoties pa logu dārzā:
Nu kad, ak kad
Vai mūsu viesi ieradīsies?
Un šodien mēs paskatījāmies -
Strazds sēž uz alkšņa.
Viņi ieradās, viņi ieradās,
Beidzot esam ieradušies!

Turpinot tēmu:
Sieviešu mode

Ievads I NODAĻA. Esošo zinātnisko ideju analīze par radošuma problēmu.1.1. Dažādi uzskati par radošuma būtību 91.2. Attīstīt viņā radošumu...