Koriģējoša un attīstoša darbība bērniem invalīdiem. No pieredzes darbā ar bērniem invalīdiem Nodarbības ar bērniem invalīdiem bērnudārzā

Irina Morozova
Nodarbības ar bērniem invalīdiem kopsavilkums “Labestības sala”

"Laipnības sala"

(nodarbība bērniem invalīdiem un bērniem invalīdiem)

Mērķis: paplašināt bērnu priekšstatus par laipnību, par laipnību vienam pret otru un apkārtējiem cilvēkiem.

Uzdevumi:

Veidot priekšstatu par laipnību kā svarīgu morālo īpašību;

Bagātināt bērnu vārdu krājumu;

Attīstīt vizuālo un figurālo domāšanu;

Attīstīt telpiskās koncepcijas un smalkās motorikas;

Attīstīt bērnu vizuālo uztveri, iztēli un radošumu;

Izkopt laipnu, iejūtīgu attieksmi pret citiem, attīstīt bērnos spēju sadarboties komandā un izrādīt laipnību vārdos un darbos.

Nodarbības gaita

Vingrinājums "Saule"

Man ir liels prieks jūs visus redzēt, jo katrs no jums ir kā maza saulīte, kas visus silda ar saviem stariem. Un tu sildīsi apkārtējo sirdis ar saviem smaidiem un labajiem darbiem.

Skolotāja aicina bērnus iepazīties un dot viens otram nedaudz saules staru.

Izglītības psihologs: Sakiet man, bērni, kādus mīļus vārdus jūs zināt? Kādus labus darbus katrs no jums ir paveicis? Labi padarīts!

Un tagad mēs spēlēsim ar jums.

Spēle "Nekļūdies, lūdzu!"

Es lūgšu jums izpildīt uzdevumus, bet jums tie jāizpilda tikai tad, kad es saucu "burvju vārdu".

Piecelties Lūdzu!

Rokas augšā!

Lūdzu sasit plaukstas!

Stomp.

Lec lūdzu.

Rokas uz priekšu.

Lūdzu, apsēdieties trīs reizes!

Labi darīts, jūs esat tik uzmanīgs, ka nekad neesat kļūdījies.

Tas nozīmē, ka arī jūs varat būt burvji, jo galvenā burvība ir laipnība.

Izglītības psihologs: Un šodien es vēlos jūs uzaicināt uz "Labestības salu".

Ceļš uz salu būs garš, tāpēc iesaku sagatavoties un veikt vingrinājumus.

(Bērni veic kustības saskaņā ar dziesmas “Zaķi vingro” tekstu).

Nu, tagad ir pienācis laiks doties ceļā! (Bērni stāv viens pēc otra un dodas ceļā.)

"Mēs esam autovadītāji"

(bērniem ir jārāda kustības)

Mēs ejam, mēs braucam ar automašīnu (braucam)

Nospiediet pedāli (salieciet kāju pie ceļa, izvelciet to)

Ieslēdziet un izslēdziet gāzi (pagrieziet sviru pret sevi, prom no sevis)

Mēs uzmanīgi skatāmies tālumā (plauksta līdz pierei)

Stikla tīrītāji skaita pilienus

Pa labi, pa kreisi - tīrība! ("vējstikla tīrītāji")

Vējš saburzīs tavus matus (savi matus ar pirkstiem)

Mēs esam autovadītāji jebkur! (labais īkšķis uz augšu)

"Lidmašīna"

Sažņaugsim dūres,

Salieksim rokas elkoņos,

Klauvēsim tev uz ceļiem,

Un tagad mēs lidosim (atvelkam dūres, rokas uz sāniem un plīvojam kā spārnus).

Lidmašīnas zumēja

(rotācija krūšu priekšā ar elkoņos saliektām rokām)

Lidmašīnas pacēlās gaisā.

(rokas uz sāniem, skrien pa istabu)

Viņi klusi sēdēja izcirtumā,

(tupēt)

Un viņi atkal lidoja.

(rokas uz sāniem, atkal skrienam pa istabu)

"Lokomotīve"

Gaidām mūs visus stacijā

Daudzkrāsaina lokomotīve.

Vadītājs dod signālu: tu-tu,

Ātri apsēdieties.

Lokomotīve steidzas, steidzas

Garām priedēm un bērziem

Čug - čuč - čuč - čuč - čuč.

Iedegas sarkanā krāsā

"Velosipēds"

Turiet pie stūres, grieziet pedāļus

Un ej jebkur!

"Ejam kājām"

Tagad uz priekšu kājām

Un nedaudz paskriet.

Brīnums "Laipsnības sala"

Viņš mums parādījās tālumā.

Izglītības psihologs: Tagad cieši satveriet viens otra rokas.

Skropstas nokrīt

Acis aizveras.

(Bērni atver acis)

Labā sala mūs sveicina

Es priecājos dalīties laipnībā.

(atveras salas panorāma)

Pateicoties jūsu laipnajām domām, vēlmēm un rīcībai, mēs nonācām kopā ar jums “Labestības salā”.

Sala "Labā zeme"

Bet skaties, zemi klāj migla. Viss skelets ir bezkrāsains, auksts, drūms.

Puiši, kas pietrūkst mūsu salā? Protams, Labajā zemē jādzied putniem un jāzied dārzi, jo arī daba priecājas par laipnību. Visa planētas dzīvnieku un augu pasaule ir atkarīga no mums – cilvēkiem. Un, ja mēs būsim ļauni un nežēlīgi, tad visi ziedi nomirs. Krāsosim salu ar krāsainām krāsām (bērni uz vatmana papīra zīmē saules, varavīksnes, mākoņu, putnu, ziedu, dzīvnieku siluetus, izmantojot mannu).

Paskaties, kāda mums saulīte, mūsu sala mirdz spilgtās krāsās. Un, ja cilvēki ir tādi paši kā šīs saules stari, draudzīgi, jūtīgi, sirsnīgi, tad visi uz zemes būs jautri un laimīgi.

Spēle: skandējiet "Kas salā ir atļauts un aizliegts."

Dejot, spēlēties, dejot ir... (atļauts - rokas uz augšu, lec uz augšu)

Sarauciet seju un bargi kurnējiet... (aizliegts - stāviet klusi ar galvu uz leju)

Visi smejas un jokojas ir... (atļauts - rokas uz augšu, lec uz augšu)

Bet būt kautrīgam un skumjam ir stingri... (aizliegts - stāvēt klusi ar noliektu galvu)

Sēdi stingri klusumā stūrī... (aizliegts - stāvēt mierīgi ar galvu uz leju)

Mums nevar būt garlaicīgi

Tāpēc izklaidēsimies

Un kopā mēs skaļi un unisonā teiksim... (jā).

Izglītības psihologs: Bet tagad mums ir laiks atgriezties mājās. Un atgriezīsimies ar laivu.

Tvaikonis

Jūra, kaijas, kuģi

Viņi tālumā dzird manu tauri.

Osta palika aizmugurē

Mājup būs garš ceļš.

"Lokomotīve"

Gaidām mūs visus stacijā

Daudzkrāsaina lokomotīve.

Vadītājs dod signālu: tu-tu,

Ātri apsēdieties.

(Bērni viens pēc otra kļūst par vilcienu)

Lokomotīve steidzas, steidzas

Garām priedēm un bērziem

Čug - čuč - čuč - čuč - čuč.

Iedegas sarkanā krāsā

"Ejam kājām"

Tagad uz priekšu kājām

Un nedaudz paskriet.

Brīnumu sala ir aiz muguras

Šeit ir centrs priekšā.

Izglītības psihologs: Tā mēs atgriezāmies no ceļojuma uz “Labestības salu”. Vai jums, puiši, patika ceļojums? Un tagad ir pienācis laiks atvadīties.

Vingrinājums "Atvadu rituāls"

Bērni apskaujas, saka viens otram labus vārdus, dod viens otram saulīti.

Publikācijas par šo tēmu:

Nodarbības kopsavilkums “Laipsnības sirds” Mērķis: veidot un nostiprināt skolēnu priekšstatus par labestību. Veicināt izpratni par vispārcilvēciskajām vērtībām. Padziļiniet savu izpratni.

Nodarbības kopsavilkums “Pieklājības un laipnības valsts” Mērķi: 1. Nostiprināt sabiedrībā vispārpieņemtās uzvedības normas, lietot pieklājīgus vārdus, sveicienus, skaidrot pieklājības vārdu nozīmi.

Kopsavilkums par nepārtrauktām izglītojošām aktivitātēm ar vecākās grupas bērniem “Ceļojums uz labestības zemi” Pašvaldības budžeta pirmsskolas izglītības iestādes bērnudārzs Nr.3 r. Shemysheyka ciems Nepārtraukto izglītības pasākumu kopsavilkums.

Atklātās nodarbības izglītojošās aktivitātes kopsavilkums ar sagatavošanas grupas “Labestības pasaulē” bērniem GCD atklātās nodarbības kopsavilkums ar sagatavošanas grupas bērniem

Bērni invalīdi tradicionāli ir viena no visneaizsargātākajām bērnu kategorijām.

Izglītības iegūšana bērniem ar invaliditāti un bērniem ar invaliditāti ir viņu neatņemamās likumdošanas tiesības un veiksmīgas socializācijas pamatnosacījums. Nodrošinot pilnvērtīgu līdzdalību sabiedrības dzīvē, efektīvu pašrealizāciju pieejamos sociālo aktivitāšu veidos, saskaņā ar Krievijas Federācijas likumu “Par izglītību”, šiem bērniem ir papildu izglītības tiesības uz speciālo pedagoģisko pieeju un īpašiem izglītības apstākļiem, kas nostiprināti 2008. gadā. 2., 5., 16., 29., 31. pants.

Bērnu invalīdu un bērnu ar invaliditāti tiesību uz izglītību īstenošanas nodrošināšana ir viens no mūsu bērnudārza svarīgākajiem uzdevumiem.
Izglītības sistēmas loma šai cilvēku kategorijai kā produktīvākais ceļš uz socializāciju sabiedrībā ievērojami palielinās katram no bērniem invalīdiem un bērniem ar invaliditāti. Izglītība risina ne tikai šīs sociālās grupas personības attīstības problēmu, bet arī tās rehabilitāciju organizēta sabiedrības atbalsta apstākļos ceļā uz patiesu integrāciju.

Šīs kategorijas bērnu pilnvērtīgas izglītības iegūšana veicina viņu sociālo drošību visos socializācijas posmos, paaugstina sociālo statusu, attīsta pilsonību un spēju aktīvi piedalīties sabiedriskajā dzīvē un darbā. Pilnvērtīga izglītība bērniem invalīdiem (invalīdiem) nozīmē, ka tiek radīti apstākļi, lai viņi mainīgi ieņemtu noteiktas sociālās lomas, paplašinot izvēles brīvības apjomu, nosakot savu dzīves ceļu.

Mūsdienu apstākļos bērniem ir jābūt ne tikai augstam apmācības līmenim, bet arī noteiktu personisko īpašību kopumam:

  • aktivitāte,
  • neatkarība,
  • radošums,
  • pašapziņa,
  • sabiedriskums,
  • spēja ātri un veiksmīgi pielāgoties jauniem apstākļiem.

Individuālās attīstības programmas mērķis ir attīstīt bērna individuālās spējas iegūt pilnvērtīgu izglītību, sasniegt maksimālu adaptāciju un sociālo rehabilitāciju.

Individuālās rehabilitācijas programmas mērķis: radot labvēlīgus apstākļus bērna invalīda socializācijai un nodrošinot bērna tiesības uz pieejamu un kvalitatīvu izglītību. Psiholoģiskais atbalsts bērnam un viņa ģimenei, kas audzina bērnu ar invaliditāti.

Programmas mērķi:

  • Nodrošināt bērnam invalīdu ar kvalitatīvu un pieejamu izglītību atbilstoši viņa psihofiziskajām iespējām.
  • Sociālās, psiholoģiskās un pedagoģiskās palīdzības sniegšanas vecākiem veidošana un tālāka attīstība.
  • Vecāku aktīvas pedagoģiskās pozīcijas veidošana.
  • Tolerantas attieksmes veidošana bērnudārzā pret bērniem invalīdiem un bērniem ar ierobežotām veselības spējām;
  • Brīdiniet vecākus par biežāk pieļautajām kļūdām bērnu audzināšanā.
  • Palīdzēt skolotājiem attīstīt prasmes radīt psiholoģisku komfortu, saskaroties ar vecākiem, kuri audzina bērnu invalīdu vai bērnu ar ierobežotām veselības spējām.

Gaidāmais Rezultāts:

Bērnu invalīdu un bērnu ar ierobežotām veselības spējām izglītības uzlabošana.

Radīt apstākļus bērna integrācijai sabiedrībā.

Spēja pamanīt un pieņemt šīs kategorijas bērna vai ģimenes individuālās izpausmes.

Pedagoģiskās pieredzes uzkrāšana darbā ar ģimenēm ar bērniem invalīdiem, bērniem invalīdiem.

Konsultatīvās palīdzības sniegšana.

Balstoties uz Programmas rezultātiem, veikt aptauju un noskaidrot, kādu citu darba veidu ar ģimeni, ar šīs kategorijas bērniem vecāki paši varētu piedāvāt un novērtēt, cik liela ir ģimenei nepieciešama sociālā, psiholoģiskā un pedagoģiskā palīdzība. un cik tas viņiem ir svarīgi un noderīgi.

Programmas ieviešanas iezīmes:

  • Bērna audzināšana un izglītošana ir apgrūtināta zemo snieguma, paaugstināta noguruma un spēku izsīkuma, kā arī pastāvīgu kognitīvās darbības traucējumu dēļ.
  • Izglītība un apmācība ir vērsta uz sociālās pieredzes apgūšanu, ņemot vērā bērna garīgās un fiziskās attīstības nepilnības.
  • Īpaša uzmanība tiek pievērsta bērna invalīda psiholoģiskajai rehabilitācijai. Uzsvars lielā mērā tiek novirzīts uz ģimenes psiholoģisko rehabilitāciju, jo ģimene ir bērna tuvākā vide, tās interese, attieksme pret bērnu un iesaistīšanās rehabilitācijas procesā nosaka rehabilitācijas efektivitāti. Tāpēc individuālās attīstības programma ir vērsta ne tikai uz bērnu invalīdu, bet arī uz viņa ģimeni, uz viņu informēšanu, rehabilitācijas pasākumu mācīšanu, ģimenes attiecību koriģēšanu.
  • Vecāki ir galvenie rehabilitācijas dalībnieki. Vecāku uzdevums ir palīdzēt bērnam grūtos apstākļos atklāt visu viņam piemītošo attīstības potenciālu, veidot kompensācijas spējas. Vecākiem uzdoto uzdevumu risināšana nav iespējama bez īpašām zināšanām par bērnu attīstības īpatnībām, viņu audzināšanas un izglītības specifiku un korekcijas darba metodēm. Konsultācijas par bērna attīstības īpatnībām un palīdzību rehabilitācijas pasākumu, izglītības un apmācības veikšanā tiek saņemta pie logopēda, logopēda vai psihologa (Ģimenes plānošanas centrs), kas aprūpē bērnu, saskaņā ar Bērna rekomendācijām. IĪT.
  • Reizi ceturksnī ir nepieciešama psiholoģiskā un pedagoģiskā konsultācija, lai analizētu šīs programmas īstenošanas rezultātus.
  • Programmas dalībnieki: vecāki, pedagogi, logopēds, logopēds, psihologs, bērni invalīdi.

Soli pa solim rehabilitācijas plāns

Skatuves vārds

Skatuves mērķis

Atbildīgs

Termiņi

Atskaites forma

Ģimenes sociālā pārbaude, problēmas identificēšana

Nepieciešamās informācijas vākšana par ģimeni un bērnu

Pedagogs, speciālisti

septembris

Ģimenes sociālās aptaujas karte

Individuāla rehabilitācijas plāna (IRP) izstrāde

Rehabilitācijas pasākumu koordinēšana

Speciālisti saskaņā ar IPR

Septembris Oktobris

Ieraksti rehabilitācijas darbību reģistrācijas žurnālos

IĪT pielāgošana

IĪT pārskatīšana, ņemot vērā vecuma, veselības, ģimenes stāvokļa izmaiņas

Speciālistu un vecāku komanda

mācību gada laikā

IĪT (jaunā versija)

Individuāla rehabilitācijas programma:

Rehabilitācijas ietekmes sastāvdaļas

Atbildīgs

Sociālā un mājsaimniecības rehabilitācija

1.Bērna invalīda un viņa ģimenes informēšana un konsultēšana;

2. Bērna invalīda un viņa ģimenes “adaptācijas” izglītība un apmācība;

3.Bērna invalīda mācīšana: personīgā aprūpe (pašaprūpe); personīgā drošība; sociālo prasmju apgūšana.

Pedagogs, logopēds, logopēds

Sociokulturālā rehabilitācija

1. Izkopt mīlestības sajūtu pret vecākiem, cieņas sajūtu pret viņiem.

2. Izglītība par pasaku laipnības un līdzjūtības varoņu piemēru.

3. Tolerantas attieksmes veidošana pret citiem bērniem.

Pedagogs, runas patologs

Psiholoģiskā un pedagoģiskā rehabilitācija

7.Sniegt savlaicīgu psiholoģisko palīdzību un atbalstu bērnam un vecākiem.

izglītības psihologs

(Ģimenes plānošanas centrs)

Sociālā un ikdienas adaptācija.

Tā ir sistēma un process, lai noteiktu optimālos invalīdu sociālās un ģimenes darbības veidus īpašos sociālajos un vides apstākļos un invalīdu pielāgošanās tiem.

Sociālās adaptācijas pasākumi ietver:

Invalīda un viņa ģimenes informēšana un konsultēšana;

- invalīda un viņa ģimenes “adaptācijas” izglītība un apmācība;

Bērna invalīda mācīšana: personīgā aprūpe (pašaprūpe); personīgā drošība; sociālo prasmju apgūšana;

Pašaprūpes prasmju apgūšana (spēja ģērbties un izģērbties, rūpēties par sevi, izmantot tualeti, mazgāties, mazgāties utt.) tieši ietekmē bērna pašvērtējumu un ir svarīgs solis ceļā uz viņa neatkarību.

Pašapkalpošanās prasmju mācīšana ļauj efektīvi risināt problēmas, kas saistītas ar bērnu priekšstatu un zināšanu paplašināšanu par apkārtējām lietām, sensoro izglītību, runas attīstību, smalko motoriku un plaukstas-acu koordināciju, kā arī spēju veikt imitācijas un verbālās instrukcijas darbības. , koncentrējieties uz modeli un izpildiet noteiktu darbību secību.

Pašaprūpes prasmju veidošana bērniem ar īpašām vajadzībām ir vitāli svarīga viņiem un viņu vecākiem. Mūsu mērķis ir palīdzēt jums iegūt neatkarību un pašpietiekamību ikdienas dzīvē.

Sociālā un pedagoģiskā rehabilitācija

Galvenie mērķi:

1. Atmiņas, domāšanas, iztēles, uzmanības, runas psiholoģisko funkciju attīstība.

2. Neatkarības veidošanās.

3. Smalkās un rupjās motorikas attīstīšana.

4. Attīstīt spēju izteikt pamatemocijas un adekvāti reaģēt uz citu emocijām.

5. Mācīšanās motivācijas veidošana.

6. Kognitīvo prasmju attīstība.

7. Savlaicīga psiholoģiskās palīdzības un atbalsta sniegšana bērnam un vecākiem.

8. Informēt, mācīt rehabilitācijas pasākumus, koriģēt attiecības ģimenē.

Darbību veidi ir: 1) attīstot, 2) pastiprinot.

Pati nodarbība ir sadalīta divās daļās: a) kognitīvo pamatprocesu attīstīšana (vai nostiprināšana); b) spēlēties (kad bērniem ir iespēja spēlēties ar “savām mīļākajām rotaļlietām”), tādējādi saņemot atlīdzību par centību pirmajā nodarbības daļā.

Metodes Pedagoģiskais darbs ietver koriģējošas un attīstošas ​​darbības ar bērnu invalīdu.

Veiktspējas rādītājs nodarbības, lai koriģētu kognitīvos pamatprocesus, vienlaikus uzlabojot atmiņu, uzmanību, domāšanu, ir neatkarības iegūšana.

Strādājot ar bērniem invalīdiem, iespējami nelieli disciplīnas pārkāpumi: noguruma izpausmes, izklaidība. Sarunas nodarbības laikā. Dažos gadījumos bērnam var ļaut darīt kaut ko citu, atpūsties vai atstāt mācību telpu. Šīs šīs bērnu kategorijas iezīmes ir jāapspriež ar skolotājiem un vecākiem.

Rehabilitācijas pasākumi komunikācijas spēju koriģēšanai

Komunikācija ir mijiedarbības process starp konkrētiem indivīdiem, kuri noteiktā veidā atspoguļo viens otru, ir saistīti viens ar otru un ietekmē viens otru.

Rotaļu terapijas mērķis nav mainīt un pārtaisīt bērnu, nevis iemācīt viņam kādas īpašas uzvedības prasmes, bet gan dot bērnam iespēju būt pašam.

Pirmais bloks(2 nodarbības) ietver bērnu savešanu kopā. Lielākā daļa piedāvāto paņēmienu nodrošina laipnas, drošas situācijas radīšanu, kurā bērns izjūt savstarpēju sapratni, atbalstu, vēlmi palīdzēt problēmu risināšanā (izklaidējošas, objektu un āra spēles).

Otrais bloks(8-10 nodarbības) veic korekcijas pamatdarbus.

Trešais bloks (2 nodarbības) ietver apgūto prasmju un saskarsmes formu nostiprināšanu bērnu kopīgajās spēlēs.

Tiek izmantotas dažādas spēļu un ar spēli nesaistītas tehnikas, kas izklaidē bērnus, pārbauda spēju novērst konfliktsituācijas, veicina savstarpēju sapratni, refleksiju un uzvedības kontroli.

Piedāvātās spēles ir balstītas uz spēļu partnerības attiecībām, uz katra bērna saskaņotu līdzdalību tajā, kas ir pieņemts ar visiem, nevis uz konkurences attiecībām savā starpā. Pirmās spēles ir jautras rotaļas un bērnu apaļās dejas dabā. Tie veidoti pēc tautas paraugiem un satur folkloras un tautas kultūras elementus. Šādas spēles piesaista bērnus, pirmkārt, tāpēc, ka tās atbilst viņu vajadzībām pēc kustības, komunikācijas un figurālas poētiskas runas.

Spēles tiek piedāvātas noteiktā secībā, pieaugot prasībām bērna uzvedības organizācijai grupā.

Logopēda koriģējošais un attīstošais darbs

Runas traucējumi ir diezgan izplatīta parādība bērnu vidū. Šo traucējumu cēloņi ir ļoti dažādi. Sarežģītākie ir organiskie traucējumi - dizartrija, alālija, rinolālija. Ņemot to vērā, vairumā gadījumu šādiem bērniem vienā vai otrā pakāpē ir skaņu izrunas, vārdu krājuma, gramatikas un fonēmisko procesu traucējumi.

Visi šie traucējumi rada grūtības sazināties ar citiem, un pēc tam rada noteiktas personības izmaiņas. Bet ar savlaicīgu un adekvātu korekcijas darbu garīgā atpalicība un runas traucējumi ir atgriezeniski. Korekcijas darbs ar bērniem invalīdiem bērnudārzā ir vērsts uz viņu runas un psihofizisko traucējumu pārvarēšanu, veicot individuālas logopēdiskās nodarbības par artikulācijas motoriku attīstīšanu, skaņu radīšanu, fonēmiskās uztveres attīstību, traucētu funkciju korekciju, ņemot vērā bērnu spējas. katrs bērns.

Koriģējošais darbs ietver:

2. logopēdiskā korekcija mājas apstākļos.

Korekcijas un pedagoģiskā darba sistēma

  • Attīstīt kontroli pār mutes stāvokli
  • Artikulācijas vingrošana
  • Balss attīstība
  • Runas elpošanas korekcija
  • Artikulācijas kustību un artikulācijas prakses jeb kinestētiskās apraksijas attīstība
  • Skaņas izrunas korekcija
  • Skaņas izrunas korekcija

Koriģējošais darbs

Koriģējošie darbi tiek veikti posmos:

1. posms - sagatavošanās .

Mērķis: A aparāta sagatavošana artikulācijas struktūru veidošanai.

Bērniem r/v - verbālās komunikācijas nepieciešamības audzināšana, pasīvā vārdu krājuma attīstīšana un precizēšana, elpošanas un balss koriģēšana.

Metodes un tehnikas diferencēts atkarībā no runas attīstības līmeņa. Ja nav, stimulēt sākotnējās balss reakcijas, izraisīt onomatopoēzi. Darbs tiek veikts uz narkotiku ārstēšanas, fizioterapijas, masāžas un ārstnieciskās vingrošanas fona.

2. posms - komunikatīvās izrunas prasmju veidošana .

Mērķis: runas komunikācijas un skaņas analīzes attīstība. Spasticitātes gadījumā L aparāta muskuļu atslābināšana. Mutes stāvokļa kontroles izvēle, artikulācijas kustību attīstība, balss attīstība, runas elpošanas korekcija, artikulācijas kustību sajūtas un artikulācijas prakses attīstība.

Atslābinot A aparāta muskuļus ar vispārēju relaksāciju - tad dzemdes kakla, krūškurvja muskuļus, rokas, tad sejas muskuļus.

Attīstīt kontroli pār mutes stāvokli

1. posms – lūpu vingrinājumi, kas palīdz tās atslābināt un uzlabo taustes sajūtas kombinācijā ar pasīvu mutes aizvēršanu.

2. posms - trenē aktīvu mutes atvēršanu pēc mutiskiem norādījumiem un atgriešanos sākuma stāvoklī.

3. posms - mutes aizvēršana tiek veikta pasīvi - aktīvi.

Bērnam ir vieglāk aizvērt muti, kad viņa galva ir noliekta, un vieglāk atvērt, ja viņa galva ir noliekta atpakaļ. Iespējama refleksa žāvāšanās. Viņi piedāvā uzdevumus atdarināt mutes stāvokli gleznās. Tad viņi to apgrūtina – pūš cauri atslābinātām lūpām, veic vibrācijas kustības.

Artikulācijas vingrošana

Pirmkārt, ir pievienoti drošāki analizatori (vizuālie, dzirdes, taustes). Daudzi vingrinājumi tiek veikti ar aizvērtām acīm, pievēršot uzmanību jutīgajām sajūtām.

1. Mēs sākam ar aktīvu mēles gala pieskārienu pie apakšējiem zobiem.

2.Tad dažādas aktīvas mēles kustības.

3. Mēles saknes stimulēšana - refleksu kontrakcijas, kad sakne tiek kairināta ar lāpstiņu.

4. Tas kļūst fiksēts - klepus.

5.Tad smalkākas diferencētas kustības ar mēles galu.

Artikulācijas motoriku attīstīšana tiek veikta sistemātiski un aktīvi.

Mēs izmantojam vispārējo kompleksu, pēc tam nostiprinām vingrinājumu turpmākai lietošanai.

Artikulācijas kustību sajūtu attīstība un artikulācijas prakse.

Lai attīstītu motoriski kinestētisko atgriezenisko saiti, mēs veicam

vingrinājumi:

1. Augšējās un apakšējās lūpas kratīšana, lūpu iztaisnošana, apakšējā žokļa nolaišana un pacelšana. “Šūpoles” - spoguļa priekšā, bez tā, aizveriet acis. Logopēds pats veic kustību, un bērns to nosauc.

2. Artikulācijas-sensoro ķēžu apmācība:

a) Bilabial - lūpas ir pasīvi aizvērtas, turētas šajā stāvoklī, tad pūš cauri lūpām, tās saplēšot.

b) Labial-zobu - ar kreisās rokas rādītājpirkstu paceļam augšlūpu, atsedzot augšējos zobus, ar labās rokas rādītājpirkstu paceļam apakšlūpu līdz augšējo priekšzobu līmenim un lūdzam pūst.

c) Lingvāli-alveolāri - mēles gals tiek nospiests un turēts pret alveolāro procesu, lūdz pūst, pārtraucot kontaktu.

d) Lingvāli-palatālais - galva tiek atmesta atpakaļ, mēles aizmugure paceļas līdz cietajām aukslējām, bērns klepo, mēs pievēršam uzmanību mēles sajūtām.

Kad ģimenē piedzimst bērns, vienmēr ir svētki. Viņš aug, attīstās, un šķiet, ka viss ir lieliski. Bet diemžēl tas notiek savādāk. Jau no pirmajām bērna dzīves dienām vecāki un ārsti pamana novirzes, kas pēc tam kļūst arvien izteiktākas, bērnam attīstoties. Šādiem bērniem nepieciešama īpaša, individuāla pieeja, lai viņi pēc iespējas nesāpīgāk pielāgotos šai pasaulei. Šādiem gadījumiem tiek izstrādātas speciālās izglītības un attīstības programmas. Tālāk mēs apsvērsim atbalsta programmu un tās funkcijas.

Bērns ar invaliditāti

Daži vārdi par to, kurš bērns pieder bērnu invalīdu kategorijai.

Tie ir bērni, kuriem ir novirzes, tie ir īslaicīgi vai pastāvīgi garīgajā vai fiziskajā attīstībā. Tie ir bērni ar invaliditāti un tie, kuri nav atzīti par invalīdiem, bet kuriem ir invaliditāte. Šādos gadījumos ir nepieciešams individuāls atbalsts bērnam ar invaliditāti.

Bērnus ar invaliditāti var iedalīt grupās, kurām raksturīgas šādas novirzes:

  • Traucēta dzirdes funkcija.
  • Runas disfunkcija.
  • Ievērojams aklums.
  • Skeleta-muskuļu sistēmas attīstības patoloģija.
  • Garīgā atpalicība un garīgās attīstības problēmas.
  • Komunikācijas traucējumi un uzvedības traucējumi.

Noteicošais brīdis būs konkrēts attīstības defekts, un no tā būs atkarīga korekcijas programma. Katrai grupai ir izstrādāta speciāla programma individuālam atbalstam bērnam ar invaliditāti. Uzsākot darbu ar šādiem bērniem, tas ir labi jāizpēta. Tas noderēs gan vecākiem, gan skolotājiem.

Apskatīsim dažu kategoriju bērnu invalīdu īpašības.

  • Bērni ar dzirdes traucējumiem.

Šādi bērni piedzīvo uztveres, atmiņas, runas un domāšanas traucējumus. bieži aizkustinošs un noslēgts. Varat arī pamanīt koordinācijas un orientācijas trūkumu telpā. Parasti viņi neizrāda iniciatīvu saziņā ar citiem.

Bērni ar dzirdes traucējumiem labi lasa lūpas, vizuāli uztver mutisku runu. Rakstot un izrunājot vārdus, bieži tiek izlaisti burti vai vārdi. Viņu frāzes ir vienkāršas, un viņu vārdu krājums ir ļoti nabadzīgs.

  • Bērni ar redzes traucējumiem.

Šādiem bērniem ir nepieciešams izmantot īpašu apmācību programmu. Svarīgi ir arī pareizi sadalīt mācību slodzi. Tiek izmantoti mācību līdzekļi, kā arī optiskās un tiflopedagoģiskās ierīces. Ieteicams biežāk mainīt aktivitātes. Vizuālās slodzes nepieciešams dozēt stingri individuāli. Viņu apmācības programmā obligāti jāiekļauj šādas nodarbības:


Bērniem, kuriem ir problēmas ar vizuālo analizatoru, klasē obligāti jāveic fizikālā terapija un fiziskā audzināšana. minūtes.

  • Bērni, kuriem ir garīga atpalicība.

Šādam bērnam ir šādas īpašības: uzmanības trūkums, kavēšanās skolas mācību programmas apguvē, nespēja koncentrēties un patstāvīgi veikt uzdevumus, pārmērīga mobilitāte un emocionāla nestabilitāte.

Šādiem bērniem ir nepieciešams sarežģīt uzdevumus, tikai ņemot vērā bērna iespējas.

  • Bērni ar muskuļu un skeleta sistēmas traucējumiem.

Šīs kategorijas galvenais simptoms ir traucēta motora funkcija. Bērniem ar cerebrālo trieku bieži ir redze, runa un intelekts. Bieži tiek novēroti konvulsīvi simptomi. Šādiem bērniem nepieciešama palīdzība, lai pielāgotos sabiedrībā, viņiem nepieciešama arī medicīniskā, psiholoģiskā, pedagoģiskā un logopēdiskā palīdzība. Svarīgi ir ieaudzināt darba mīlestību, optimistisku attieksmi pret dzīvi, ģimeni, sabiedrību.

Federālais valsts izglītības standarts bērniem ar invaliditāti

Bērniem ar attīstības traucējumiem un citām veselības problēmām ir īpašs. Tā garantē šādiem bērniem tiesības iegūt izglītību neatkarīgi no pārkāpumu smaguma pakāpes, dzīvesvietas reģiona un izglītības iestādes veida.

Kādas ir federālā valsts izglītības standarta funkcijas bērniem ar invaliditāti:

  • Maksimāli nodrošināt bērnu ar invaliditāti izglītību, kas atbilst viņu iespējām un vajadzībām.
  • Sniegt bērnam iespēju iegūt Satversmei atbilstošu izglītību, neskatoties uz attīstības traucējumu smagumu, attīstību un iestādes veidu, kurā bērns mācās.
  • Radīt apstākļus bērnu invalīdu rehabilitācijai un garantēt izglītības vajadzību apmierināšanu.
  • Nodrošināt iespēju izvēlēties atbilstošu izglītību, ņemot vērā speciālistu ieteikumus.
  • Pāriet uz vienotu izglītības sistēmu, regulējot mācību procesu, kopīgai bērnu invalīdu un normāli augošu bērnu izglītošanai.
  • Stimulēt speciālās izglītības attīstību un radīt tai nepieciešamos apstākļus.

Programmas mērķi

Lai apsvērtu šādu programmu, ir jāsaprot, ko šiem bērniem nozīmē individuālais atbalsts.

Bērnu ar invaliditāti pavadīšana ir ilgtermiņa atbalsts, kura pamatā ir pareiza procesa organizācija, kas, pirmkārt, ir vērsta uz efektīvu risinājumu izvēli viņu aktuālajām problēmām.

Individuālais atbalsts ir metožu kopums, ko savstarpēji savieno viens mērķis, uzdevums un darbības, kuru mērķis ir palīdzēt bērnam ar invaliditāti ne tikai no vecāku, bet arī skolotāju puses. Individuālā atbalsta programma bērnam ar invaliditāti palīdz atrast problēmas bērna attīstībā, izdarīt secinājumus un nodrošināt to pareizu risināšanu, kā arī sniedz iespēju attīstīt bērna tieksmes un spējas. Individuālā atbalsta efektivitāti papildus pedagogu, psihologu un ārstu viedokļiem vērtē arī vecāku un bērna apmierinātība, viņam atrodoties izglītības iestādē. Ir arī svarīgi novērtēt mazuļa spēju mijiedarboties ar citiem bērniem un pieaugušajiem.

Individuāla atbalsta programma bērnam ar invaliditāti ir nepieciešama:

  • Bērni, kuriem ir grūtības apgūt pirmsskolas izglītības pamatprogrammu.
  • Bērni ar smagiem traucējumiem, kuri pulciņus apmeklē īsu laiku.
  • Individuālai apmācībai.

Programmas izstrāde un īstenošana

Atbalsta programmai bērniem invalīdiem ir vairāki izstrādes un īstenošanas posmi:

  1. Pirmajā posmā tiek apkopoti un analizēti dokumenti un ārstu ziņojumi, kā arī bērna problēmu apspriešana ar vecākiem un skolotājiem.
  2. Otrajā posmā ir nepieciešams veikt visaptverošu attīstības aptauju. Analizējiet rezultātus ar speciālistiem un izdariet secinājumus. Beigās izveidojiet psiholoģisku un pedagoģisku aprakstu.
  3. Trešajā posmā tiek noteikti audzinošā un attīstošā darba uzdevumi, nosacījumi, metodes un formas. Šajā posmā vecāki aktīvi iesaistās. Viņiem tiek sniegta nepieciešamā palīdzība, gan praktiska, gan konsultatīva.
  4. Ceturtais posms tiek uzskatīts par galveno. Programma tiek īstenota, tās īstenošana tiek uzraudzīta, nepieciešamības gadījumā tiek veiktas izmaiņas. Speciālisti apmāca vecākus un skolotājus nepieciešamās prasmes darbam ar bērniem invalīdiem.
  5. Piektajā posmā tiek analizēta programmas efektivitāte. Tiek apzinātas grūtības tās īstenošanā, meklēti cēloņi un problēmu risināšanas veidi.

Programmas funkcijas

Individuālā atbalsta programma sniedz šādas iespējas:


Darba formas ar bērniem invalīdiem

Programmas īstenošanai nepieciešams vadīt dažādas nodarbības ar bērniem invalīdiem. Programma piedāvā vairākas darba formas:

  • Speciāli organizētas nodarbības.
  • Ar programmu nesaistītas aktivitātes.
  • Brīvā laika organizēšana.
  • Vecāku apmācība.

Funkcijas cilvēkiem ar invaliditāti

Nodarbības ar bērniem invalīdiem var notikt:

  • Individuāli.
  • Grupās.
  • Kopā ar veseliem bērniem.

Noteikti ņemiet vērā:

  • Bērna veselības stāvoklis.
  • Noskaņojums.
  • Pašreizējie ģimenes apstākļi.

Ir arī vairāki galvenie nosacījumi, vadot nodarbības ar bērniem ar invaliditāti:

  • Mācību temps ir jāsamazina.
  • Regulāri iesaistiet bērnus būtiskā un praktiskā darbībā.
  • Paļauties uz bērna spējām un spējām.
  • Ņemiet vērā bērna īpašības un pielāgojiet viņa aktivitātes.

Kādas ir atbalsta pasākumu funkcijas?

Pedagoģiskais atbalsts bērniem ar invaliditāti ietver noteiktu funkciju veikšanu:


Programmas īstenošana

Individuālā atbalsta programma bērnam ar invaliditāti tiek īstenota vairākos posmos:

  1. Pirmais posms: tiek veikts diagnostikas darbs, tiek pētīta pavaddokumentācija. Ar vecākiem tiek noslēgts līgums.
  2. Sociālais skolotājs un klases audzinātājs novēro bērnu, ved sarunas ar vecākiem, izdara secinājumus par bērna spējām, prasmēm un emocionālo stāvokli.
  3. Rūpīgāka ekspertīze, kurā piedalās izglītības psihologi, GPA skolotāji, sociālais psihologs un klases audzinātāja.
  4. Tiek sastādīts “Primārās pārbaudes protokols”.
  5. Labošanas un attīstības dienests analizē saņemto informāciju.
  6. Tiek sastādīti rekomendācijas programmai.
  7. Visu informāciju sociālais skolotājs ieraksta īpašā dienasgrāmatā. Individuālā atbalsta efektivitāte tiek novērtēta katru ceturksni.

Secinājums

Ja bērns piedzimst ar jebkādiem attīstības traucējumiem, tas nenozīmē, ka viņam kaut ko nav iespējams iemācīt. Tikai individuāla pieeja var atrisināt šādu bērnu mācīšanas problēmu. Ārstu, skolotāju un vecāku mērķtiecīgs darbs padarīs šādus bērnus sociāli pielāgotus un sniegs būtisku palīdzību viņu attīstībā.

Pašvaldības budžeta papildizglītības iestāde

"Pilsētas bērnu un jauniešu attīstības un zinātniski tehniskās jaunrades centrs"

NODARBĪBAS KOPSAVILKUMS

Tēma: jūras ainava "Moonwalk"

individuālā nodarbība ar bērnu invalīdu mājās.

Bērnu biedrība "Burvju ota".

papildu izglītības skolotājs:

Judina Daria Sergejevna.

Tula 2016

Datums, kad: 03.2016

Atrašanās vieta: MBUDO "GCR un NTTD un Yu".

Bērna vecums: 10 gadi.

Studiju gads: otrais.

Daudzums: 1 persona.

Izglītības pasākumu organizēšanas formas: individuālais darbs.

Klases aprīkojums:

    ShēmaUnilustrācijas;

    PapīrsPriekšakvareļi;

    Krāsas- guaša,

    Otasvāverevaiponijs2, 5, 10;

    VienkāršizīmulisUndzēšgumijaPriekšskice;

    Jar, eļļas audums.

    Vizuālais materiāls.

Mērķis: attēlot jūras ainavu pēc modeļa, skicējot, iemācīties pareizi izmantot kontrastējošas krāsas nakts attēlošanā. Skatoties vizuālo materiālu, veiciet īsu sarunu.

Uzdevumi:

Izglītības:

1. Nostiprināt studenta zināšanas par kompozīcijas pamatiem.

2. Krāsu spektra fiksēšana.

3. Zināšanu nostiprināšana par iepriekš apgūtajiem tēlotājmākslas un glezniecības veidiem.

4. Parādiet krāsas lomu ainavā, noskaņojumā, attieksmē.

5. Studenta iepazīstināšana ar jaunu ainavas veidu - “jūru”.

Izglītības:

1.Attīstīt neatlaidību, spēju pabeigt iesākto darbu.

2. Radošās iztēles attīstība.

3.Patstāvīgā darba iemaņu veidošana.

4. Attīstībadomāšanas pamatfunkcijas: introspekcija, pašcieņa.

5. Smalko motoriku, tātad, bērna invalīda runas un prāta spēju, intelekta attīstība.

6. Atmiņas un uzmanības attīstība, spēja izteikt savas emocijas un garastāvokli zīmējot.

7. Bērna invalīda esošā potenciāla attīstība un īstenošana.

8. Attīstīt spēju tikt galā ar savu iekšējo izolāciju.

Izglītības:

1. Estētiskās gaumes audzināšana.

2. Emocionālās atsaucības uz mākslinieciskās kultūras parādībām audzināšana.

3. Piederības sajūtas un mīlestības pret mūsu dzimto dabu veicināšana.

4. Veicināt vēlmi veikt kvalitatīvu darbu.

Mācību metodes: vizuāli, praktiski.

Vadot nodarbības ar bērniem invalīdiem, jāievēro šādi nosacījumi:

Lēnāks mācīšanās temps atšķirībā no veseliem bērniem;

Optimāla bērnu iesaiste mācību priekšmetos balstītās praktiskās darbībās;

Paļaušanās uz bērna attīstītākajām pozitīvajām īpašībām;

Bērnu aktivitāšu diferencēta vadīšana un viņu rīcības korekcija.

Nodarbības struktūra:

Laika organizēšana;

Apgūstamā materiāla atkārtošana;

Sarunas ceļā apgūt jaunu tēmu, aplūkot mākslinieku reprodukcijas;

Fiziskās audzināšanas minūte;

Praktiskā daļa;

Darba pabeigšana un summēšana;

Atspulgs.

Nodarbības gaita:

    Organizatoriskais brīdis (1 min.)

Sveicieni;

Pārbauda gatavību nodarbībām.

    Apskatītā materiāla atkārtošana, mērķu un uzdevumu izvirzīšana (5 min.)

Mūsu šodienas nodarbības mērķis ir iepazīstināt ar jaunu ainavas veidu - “jūras ainavu”. Mūsu uzdevums būs iemācīties pareizi attēlot ūdeni, nakts laiku, kā arī izmantot kontrastējošas krāsas (piemēram, melnu kombinācijā ar baltu un zilu ar dzeltenu utt.), savā darbā izmantot vismazāko toņu skaitu, jo nakts attēlā parasti tiek izmantotas ne vairāk kā 3-4 krāsas.

Iesākumā apskatīsim aptverto materiālu un atcerēsimies, kas ir svarīgākais mākslinieciskās izteiksmes līdzeklis?Studentu atbilde: krāsa.

Vēl viens svarīgs aspekts tēlotājmākslā ir kompozīcija. Lai izveidotu attēlu, mums tas ir pareizi jākomponē. Atcerēsimies, kas ir kompozīcija?Atbilde: kompozīcija ir pareizs objektu izvietojums uz papīra lapas.

Tālāk tiek rādīti dažādi attēli, un bērnam jāredz un jānosaka, vai priekšmeti uz tiem atrodas pareizi vai nepareizi. Tālāk atcerēsimies, kādas krāsas ir.Atbilde: silts un auksts, jautrs un skumjš, mierīgs un bagāts, gaišs un tumšs utt.

Tagad parunāsim par galvenajiem glezniecības žanriem, t.i. citādāk - par gleznu veidiem?

Atbilde: ainava, portrets un klusā daba. Tā kā šodien mūsu nodarbība ir veltīta tādam glezniecības žanram kā ainava, lūdzu, atbildiet uz jautājumu, kas ir ainava?

Atbilde: dekorācijas - Tas ir dabas, lauku, ēku, ūdenstilpju u.c. attēls. Kādi ir galvenie ainavu veidi?

Studenti: lauku, pilsētu, lauku, arhitektūras, jūras ainavas, ainavas pēc sezonas (ziema, vasara utt.).

    Izpētiet jaunu tēmu sarunā un skatoties mākslinieku izdrukas (3 min.).

Pēc tam, kad runājām par tēlotājmākslas veidiem, žanriem, par krāsu un tās veidiem, atcerējāmies, kas ir ainava un tās tipi, runāsim par mākslinieku gleznām un noteiksim, kādu krāsu, noskaņas un tehnikas kombināciju viņi izmantojuši savos darbos. .

Skolotāja demonstrē un komentē izcilu un mūsdienīgu mākslinieku reprodukcijas par tēmu “jūras ainava”, kā arī gleznas, kas attēlo nakti. Bērns klausās skolotāja komentārus un apspriež skatīto materiālu.

    Fiziskās audzināšanas minūte (1 min.)

    Praktiskā daļa (30 min.)

Pirms darba uzsākšanas bērns no piedāvātajiem paraugiem izvēlas sev tīkamāko uzdevumu. Pēc tam jums ir nepieciešams iesildīties un iesildīt pirkstus ar vingrinājumiem. Tad viņi uztaisa vairākas skices, izvēlas veiksmīgāko un tikai pēc tam sāk strādāt. Papīra lapa ir novietota horizontāli.

Skolotāju ieteikumi: Tagad parādīsim savu iztēli, radošumu un uzzīmēsim jūras ainavu par tēmu “Mēnessgaismas ceļš”, kas jāsaista ar nakti jūrā, mēness atspīdumu ūdenī un tumšo un gaišo krāsu kombināciju.

Skicēšana ar zīmuli.

Skolotājs uzrauga studenta darbu un sniedz ieteikumus:

Skici veidojam ar cietu zīmuli (T vai TM), pārāk nespiežot, jo tas būs redzams cauri krāsai.

Veidojot skici, zīmējumā nav jāzīmē skaidri elementi, jo skice ir tikai aptuvens, sākotnējais objektu attēls.

Skices pabeigšana un krāsu darbu veikšana

Krāsošanas darbus veiksim pa posmiem. Mēs sākam zīmēt no kreisās puses uz labo, virzoties no augšas uz leju. Vispirms uzzīmējam galveno fonu – debesis un ūdeni. Tiem jābūt aptuveni vienā krāsā. Mēs atstājam nepiepildītu loku debesīs uz mēnesi. Pēc tam mēs attēlojam zemi un kalnus krastā, izmantojot melnos, brūnos un zilos toņus, jo tie ir tumšākie plankumi mūsu darbā. Mums ir gatavs fons, un tagad ļaujiet tam nožūt.

Tagad mēs zīmējam galvenos elementus savā kompozīcijā (mēness un Mēness ceļš) un pārejam pie gaišām krāsām (balta un dzeltena). Mēs veidojam izcēlumus uz ūdens ar gariem, pakāpeniski izkliedējošiem triepieniem, izmantojot baltas un dzeltenas krāsas. Ļaujiet darbam nožūt.

Izmantojot melno, zilo un balto krāsu, mēs debesīs zīmējam mazus nakts mākoņus, tādējādi aizpildot tukšās vietas savā kompozīcijā. Varbūt mūsu darbs ir gatavs. Mums ir jāizvērtē.

6. Nodarbības kopsavilkums. Iegūto darbu analīze (2 min).

Skolotājs kopā ar skolēnu pārskata paveikto, kopīgi tos pārrunā un izvērtē, kā arī analizē, ko darba procesā paveicis veiksmīgāk un ko sliktāk.

7. Pārdomas (3 min.)

Skolotājs:

Ko mēs šodien iemācījāmies stundā?

Kas tev patika visvairāk?

Kas radīja grūtības?

Paldies par nodarbību!

8. Secinājums - vispārinājums.

“Bērnu spēju un dāvanu izcelsme ir rokas stiepiena attālumā,” rakstīja V.A. Sukhomlinskis. Tā nav nejaušība, ka lielākā daļa bērnu ar invaliditāti nodarbojas ar mākslu un amatniecību un tēlotājmākslu. Tas palīdz attīstīt roku motoriku, paplašina redzesloku, padziļina izpratni par mākslu un māca to izbaudīt.. Katra bērna un skolotāja tikšanās ir sava veida dzīves mācība, labestības mācība. Bet pats galvenais, pieaug bērna brīvības pakāpe attiecībā pret apkārtējo pasauli, pieaug viņa optimisms un pašapziņa, notiek viņa adaptācija sabiedrībā.

Nodarbības bērniem invalīdiem Atšķirībā no klasēm ar parastiem bērniem, tās ir vairāk socializētas, ir daudz atkāpju, kas saistītas ar dzīvi, vidi, sabiedrību. Skolotājam, kurš strādā ar šādiem bērniem, jābūt iejūtīgam pret visiem notikumiem, kas satrauc bērnu un ģimeni. Mācot bērnus, pats skolotājs no viņiem mācās gribasspēku, līdzjūtību, pārdomā savas dzīves pozīcijas.

Ja apmācību un audzināšanas procesā skolotājs izmanto efektīvus pedagoģiskos un korekcijas paņēmienus, tad pārkāpumi lielā mērā tiek kompensēti. Bet pats galvenais – pieaug bērna brīvības pakāpe attiecībā pret sabiedrību, aug viņa optimisms un pašapziņa, notiek adaptācija sabiedrībā.

Alena Morozova
Psihologa grupas nodarbības kopsavilkums “Draugu lokā” ar bērniem invalīdiem

Uzdevumi:

1. Vienotība, draudzīgas, labvēlīgas vides veidošana bērnu kolektīvā.

2. Attīstīt kustību koordināciju, spēju sajust savu ķermeni, trenēt spēju līdzsvarot savas darbības un kontrolē sevi.

3. Pamata izstrāde garīgās funkcijas.

Ilgums nodarbības - 45 min.

1. Sāksim pirkstu spēles aktivitāte. Pirkstu spēles ir ne tikai stimuls runas un smalko motoriku attīstībai, bet arī viena no priecīgas komunikācijas iespējām.

Šī darba atbilstība slēpjas tajā Nākamais: pirkstu spēles palīdz nodibināt komunikācijas attiecības pieskāriena, emocionālās pieredzes, kontakta līmeņos "acis pret acīm"; ir attīstoša nozīme, jo tie vislabāk veicina ne tikai roku smalko motoriku, bet arī runas attīstību.

1.1 “Mūsu bērni grupai»

Viņi ir mūsu draugi grupai abu roku pirksti ir savienoti slēdzenē

Meitenes un zēni

Tu un es sadraudzēsimies ar abu roku pirkstu ritmisku pieskārienu

Mazie pirkstiņi

Viens, divi, trīs, četri, pieci pārmaiņus pieskaroties abu roku pirkstiem

Viens divi trīs četri pieci

1.2 "Satikšanās un izbraukšana". Pagrieziet abu roku atvērtās plaukstas pret bērnu. Viņš dara to pašu.

Serežina (Vārds) palma - (Vārds) palma

Sveikas palmas (plaukstas piespiestas viena pie otras)

Un uz redzēšanos! (plaukstas izplešas)

Serežins (Vārds) pirksts - (Vārds) pirksts

Sveiki pirksti! (pirkstu gali pieskaras)

Ardievu pirksti! (atvienojiet un viciniet tos)

Pārejam pie nākamā vingrinājuma.

2. "Ejot pa līniju"

Materiāls: līnija (grupa) 3-4 centimetrus plata elipses formā, līmēta vai uzzīmēta uz grīdas. Lielajam elipses diametram jābūt vismaz 4 metrus garam. Piemērotas preces valkājot: pildīta tonēta pudele vai stikls, zvaniņš, svece, lāpas ziedi. Skaņu atskaņotājs, ieraksts ar mūziku bez izteikta ritma.

Mērķis: kustību koordinācija, līdzsvara treniņš. Apzināti sajūti savu ķermeni, piedzīvo iekšējā miera stāvokli caur koncentrēšanos.

Kā strādāt ar materiālu.

Bērni sēž ap elipsi. Viņi atrodas pietiekami tālu no viņa, lai nepieskartos viņam ar kājām. Vingrinājums tiek piedāvāts bērniem, kuri par to interesējas un ar savu uzvedību pauž gatavību mieram. Kājās viņi valkā vieglas kurpes vai vingrošanas čības. Zābaki vai smagie zābaki traucē bērnam mērķtiecīgi staigāt. Pārnēsāšanas priekšmeti ir redzami bērniem un atrodas tuvu elipsei. Psihologs vienreiz iet pa līniju, cenšoties pievērst bērna uzmanību visas pēdas novietojumam gar līniju un pastaigas dabiskumam. Kāju pirksti un papēdis ir vienā līnijā. Šajā piemērā bērns saprot vingrinājuma gaitu. Tad psihologs Pa vienam viņš sauc bērnus vārdā un lūdz katru sākt vingrojumu. Pamazām visi bērni grupas piedalīties vingrinājumā. Novērojot, skolotājs pamana atsevišķu bērnu grūtības un pēc tam var taktiski iejaukties, izsakot vispārīgas vēlmes, Piemēram: "Mēs cenšamies stāties tieši uz līnijas." Ir zināms, ka bērni ļoti interesējas par pārvietošanos, balansējot uz baļķa, apmales vai zemas sienas. Tajā pašā laikā atsevišķais bērns netiek labots vai norādīts uz viņa kļūdām. Vingrinājuma laikā var atskaņot klusu mūziku. Ar mūziku bērns var justies mierīgāks. Kad vingrinājums beidzas, skolotājs aicina katru garām ejošo bērnu atgriezties savā vietā aiz līnijas. Tādā veidā vingrinājums pakāpeniski beidzas.

Turpmākie vingrinājumi: bērni valkā dažādi preces: glāze vai pudele, kas gandrīz līdz malām piepildīta ar krāsainu ūdeni, zvans, aizdegta svece, viens zieds, ziedi grozā uz galvas (mūsu gadījumā mēs izmantojām tādus priekšmetus kā zvaniņš un ūdens glāze). Pārnēsājot priekšmetu, uzmanība tiek vērsta ne tikai uz pēdas stāvokli, kas precīzi jānovieto uz līnijas, bet arī uz rokām, kas tur priekšmetu. Bērns iet pa līniju tā, lai katrā solī vienas pēdas papēdis pieskaras otras pirkstam. Galvenās grūtības šeit ir līdzsvara saglabāšana. Ejot pa līniju, bērns pievērš uzmanību, lai spertu vienādus soļus. Veicot vingrinājumu, bērns rūpīgi aplūko, kā to dara citi bērni.

Kļūdu kontrole: atstājot līniju. Ūdens ir izliets, zvans noskan, svece nodziest. Sadursme ar citu bērnu.

Nākamais vingrinājums ir pēdējais.

3. "Vingrinājums klusumā"

Materiāls: Šim vingrinājumam nav nepieciešami īpaši materiāli. Vingrojumā var izmantot mēbeles un priekšmetus telpā.

Mērķis: piedzīvo pilnīgu klusumu. Apmācība spēju līdzsvarot savas darbības un kontrolē sevi. Zema trokšņa uztvere.

Kā strādāt ar materiālu.

Psihologs aicina bērnu ērti sēdēt un nekustēties. Viņš saka aptuveni sekojošs: "Mēs visi esam absolūti klusi; mūsu mute ir ciet; mēs nekustamies; mūsu rokas paliek mierā." Vingrinājums nav piemērots momentānas trauksmes vai raižu pārvarēšanai. Psihologs gaida, līdz visi, arī viņš pats, atpūšas. Priekšnoteikums ir tāds, ka bērns, apgūstot ikdienā noderīgas prasmes citos vingrinājumos, jau ir daļēji apguvis kontrolē sevi. Dažās minutēs psihologs sauc bērnus pie sevis pa vienam, klusā balsī saucot katru bērnu vārdā. Bērns pieceļas un pēc iespējas klusāk dodas pie skolotāja. Ir ļoti svarīgi, lai bērni tiktu saukti savos vārdos. Viņiem rūpīgi jāklausās, lai dzirdētu savu vārdu.

Kļūdu kontrole: viens no bērniem trokšņo.

Turpmākie vingrinājumi: klusumā bērni klausās atsevišķu troksni vai skaņu, kam iepriekš nepievērsa uzmanību uzmanību: tikšķošs pulkstenis, putnu dziesmas, lietus skaņa. Vingrinājumi ir noderīgi tikai tad, ja bērni tos veic pilnīgi brīvprātīgi! Psihologs klusā balsī viņš dod norādījumus vienam no bērniem, kurus viņš nosauca. Bērniem labāk, ja istaba ir nedaudz aptumšota. Tajā pašā laikā uzmanība un koncentrācija pāriet no vizuālās uztveres uz dzirdes uztveri. Vingrojot klusumā, jūs varat radīt ļoti īpašu atmosfēru. Psihologs jāizmanto pieaugošās uztveres spējas bērniem: piedāvā viņiem stāstu, skatoties bildes, dziesmu.

Pēc šī vingrinājuma pabeigšanas slavējiet bērnus par viņu pūlēm, paklausību, uzdāviniet neaizmirstamus medaljonus, (kas tika sagatavoti iepriekš klases) lai bērniem būtu patīkamas atmiņas par lietderīgi pavadīto laiku.

Publikācijas par šo tēmu:

Paranyak S.I. - instruktors Sanktpēterburgas Primorskas rajona FC GBDOU d\s Nr. 62 Udalova S. V. - peldēšanas instruktors GBDOU d\s Nr.

Integrēts vecāku un bērnu pasākums sagatavošanas grupas “Neo draugu lokā” bērniem Integrēts vecāku un bērnu pasākums sagatavošanas grupas “Neo starp draugiem” bērniem Paranyak S.I. - FC instruktors.

Grupas nodarbības kopsavilkums par skaņu [R] un [L] atšķiršanu. Mērķis: atšķirt skaņas [P] un [L] atsevišķi, zilbēs un vārdos. Mērķi: izglītojoši: skaņu artikulācijas atkārtošana un nostiprināšana.

Grupas nodarbības “Pasaku zemē” kopsavilkums Mērķis: Aktivizēt bērnu runas aktivitāti, izmantojot nestandarta tehnoloģijas darbā ar pasakām Mērķi: 1. Attīstīt.

Turpinot tēmu:
Vīriešu mode

Lai ikvienu ideju īstenotu dzīvē, ir jāprot tā skaisti pasniegt. Un tas ir iespējams tikai ar augstas kvalitātes organizāciju. Ja iemācies organizēt prezentācijas,...