Diferenciācijas c h runas materiāls. Skaņu diferenciācija. frontālā stunda ar pirmās klases skolēnu grupu ar īpašām vajadzībām. stāvot uz vienas kājas

Skaņu [ts] - [h] un burtu Ts, Ch diferenciācija zilbēs, vārdos un teikumos.

Mērķis: tic uztveres veidošana.

1). Labošanas:

    Māciet bērniem atšķirt skaņas [ts] - [h]. Māciet bērniem atpazīt skaņas [ts] - [h] zilbēs, vārdos un teikumos. Attīstīt valodas analīzes un sintēzes prasmes. Attīstīt atmiņu, vizuālo un dzirdes uzmanību, vizuālo uztveri, domāšanu. Novērsiet disgrāfiskās kļūdas, attīstiet modrību.

2). Izglītības:

    Māciet bērniem pareizi korelēt skaņas [ts]-[h] ar burtiem Ts, Ch.

3). Izglītības:

    Attīstīt komunikācijas prasmes.

Aprīkojums: spoguļi, darba burtnīcas; demonstrācijas kartītes, kurās attēloti burti Tsts, Ch, ch; uzdevumu kartes; multfilmas “Prostokvašino” varoņu sižeta un priekšmetu attēli; krāsu zīmuļi.

Nodarbības gaita.

Laika organizēšana.

Logopēds: Sveiki, puiši. Stāviet taisni, paskatieties viens uz otru un smaidiet. Uzdāvināsim viens otram labu garastāvokli un sāksim mācību stundu.

Pirmais apsēdīsies tas, kurš skaidri atkārto mēles griezni “Melnajai vistai ir četras vistas” (bērni izpilda uzdevumu un apsēžas savās vietās).

Galvenā daļa. Nodarbības tēmas izziņošana.

Kurš bija uzmanīgākais un pateiks, kuras skaņas visbiežāk atkārtojas mēles griezējā? (Skaņas [h] un [ts]). Kā šīs skaņas tiek norādītas rakstiski? (H un c burti). Atcerieties, kā burti atšķiras no skaņām? (Mēs izrunājam un dzirdam skaņas, un mēs rakstām un redzam burtus). Šodien stundā mācīsimies salīdzināt skaņas [ch-ts].

    Vizuālā vingrošana "Izsekojiet burtiem ar acīm."

Izsekojiet burtiem ar acīm. Galva negriežas, mēs “rakstām” tikai ar acīm.

    Taktilo sajūtu attīstība - bērni pa pāriem pārmaiņus “raksta” viens otram uz muguras burtus ts - ch.

Tagad paskatieties uz ekrānu. Vai uzzinājāt, no kuras multfilmas ir šie varoņi? Atcerēsimies, kā viņus sauc? (Tēvocis Fjodors, kaķis Matroskins, Šariks, Pastnieks Pečkins, mazais džeks Khvatayka). Kuru nosaukumos atrodamas skaņas [ts] vai [h]? (Pastnieks Pečkins, mazais džeks Khvataika). Atcerieties, ka multfilmā varoņi mācīja mazajam žagatim runāt? Un viņi mācīja, tikai mazais žagars jauc skaņas un burtus! Vai varat uzminēt, kuras? (Skaņas [h] un [ts]).

Pastnieks Pečkins mums atsūtīja sūtījumu no misijas, lai mēs ar jums palīdzētu mazajam džekam iemācīties nesajaukt skaņas.

Tātad, šodien mēs iemācīsimies atšķirt skaņas [h] - [h] un pareizi tās apzīmēt rakstiski.

Darbs ar spoguļiem. Skaņu salīdzinājums pēc artikulācijas.

Skaņa “ch” nozīmē, ka lūpas ir nedaudz nospiestas uz priekšu un noapaļotas. Mēles gals pieskaras aukslējām (aiz bumbuļiem). Mēles sānu malas ir cieši piespiestas augšējiem molāriem.

Skaņas “ch” īpašība vienmēr ir maigs, bezbalsīgs līdzskaņs.

Skaņa “ts” ir lūpas smaidā. Mēles gals balstās uz apakšējiem zobiem.

Skaņas “ts” īpašība vienmēr ir ciets, bezbalsīgs līdzskaņs.

Padomāsim, kas kopīgs skaņām? Kāda ir atšķirība? Kādi burti ir norādīti uz vēstules?


Fonēmiskās apziņas attīstība.

Izrunājot skaņu [ts], mēle atrodas apakšā, un, izrunājot skaņu [h], mēle paceļas uz augšu.

Tagad es nosaukšu zilbes un vārdus ar skaņām [ts] un [h]. Ja dzirdat skaņu [ch], parādiet atbilstošo rokas žestu (plauksta uz augšu), un, ja dzirdat skaņu [ts], parādiet citu rokas žestu (plauksta uz leju):

Tsa, tsu, chu, och, ets, chi, tso; stunda, nieres, putns, gredzens, zēns, spogulis.

Jūs paveicāt lielisku darbu un palīdzējāt Galčonokam.

Zilbju analīze un sintēze.

Paskatīsimies, kādu uzdevumu mums vēl atsūtīja pastnieks Pečkins. Aploksnē ir kartīte: izveidojiet vārdus no zilbēm, uzrakstiet tos. Izmantojiet zilu zīmuli, lai pasvītrotu burtu c, un izmantojiet zaļu zīmuli, lai pasvītrotu burtu h.

ki, chul cāli, ta, la

kol, tso kalni, tsa, chi

che, dan, mo tsve, pārbaudiet, tad

che, nya, resh loch, boo, kA

Uzdevums tiek parādīts ekrānā, bērni pieraksta numuru un izpilda uzdevumu savās burtnīcās. Pēc tam skolēni izlasa vārdus, ko viņi ir uzrakstījuši.

Pirkstu vingrošana.

Pastāsti man, kas ir šis mazais žagars? (Putns).

Vingrosim mazajam žagaram.

Stāsts par putnu un tā cāļiem.

Uz koka bija ligzda ar cāļiem. Rokas ir saliktas viena uz otras “ligzdā”. “Cāļi” - viņu pirksti kustas.

Putnu māte ielidoja un sāka barot cāļus. “Ligzda” ir pārveidota: tagad plauksta ir atvērta. Īkšķis ir putns, pārējie pirksti ir cāļi.

Māte cāļiem iedeva vienu kāpuru (īkšķis vienu reizi pēc kārtas pieskaras pārējiem pirkstiem) un trīs pundurus (pieskaras trīs reizes).

Cāļi paēda sātīgi un sāka tīrīt knābjus. Mamma viņiem palīdzēja (īkšķis ar spēku pārmaiņus “notīra” atlikušo pirkstu augšējās sānu malas).

Mēs darām to pašu ar otru roku, ar otru “ligzdu”.

Gāja laiks, cāļi kļuva lieli un sāka pulcēties ganāmpulkos, lai lidotu uz dienvidiem.

Putni lido uz dienvidiem:

Zosis, roķi, dzērves. Šūpoles ar sakrustotām rokām.

Šis ir pēdējais ganāmpulks

Tālumā plivināja spārnus.

Skaņu diferenciācija vārdos. Spēle ar bumbu "liels - mazs".

Little Gal patīk spēlēt šo spēli un vēlas, lai jūs arī iemācītos to spēlēt. Es metu bumbu un pasaku vārdu, un tu met bumbu atpakaļ un saki šī vārda deminutīvo formu:

gredzenu māsa -

verandas dūrainis -

vista - sīpols -

gurķis - zieds -

poga - iela -

putns - lapa -

Skaņu diferencēšana frāzēs. Darbs pie kartēm.

Palīdziet mazajam ērcītim pareizi uzrakstīt vārdu savienojumus. Ievietojiet trūkstošos burtus.

...melnais putns...vai tā ir patiesība...ak

...dziedināšana...raksts...šis audekls...e

...laba dziesma...un...vettas bildes...ki

proto…naya ūdens…a

Fiziskie vingrinājumi.

Izpilda kustības saskaņā ar mūziku no multfilmas “Prostokvashino”.

Beigu daļa. Didaktiskā spēle “Vāc burtus”.

Mēs veicām dažādus uzdevumus, bet vai esat aizmirsis, kam mēs palīdzam? Kas šodien ir mūsu galvenais varonis? (Galčonoks).

Mazajam žagaram, tāpat kā jebkuram putnam, ļoti patīk vākt graudus. Bet mūsu Mazais Galčons ir maģisks, viņš prot runāt un lasīt. Tāpēc graudu vietā viņš vāks vēstules. Ja mazais Galčonoks tos pareizi savāks, viņš saņems veselu vārdu. Uzmanīgi klausies manās pavēlēs un pieraksti burtus, ko Mazais Galčons savāks!

Pirmā vēstule, ko atrada Galčonoks, bija T. Tad viņš aizgāja pa kreisi(-iem). Pēc tam 2 šūnas uz leju (P). 2 šūnas pa kreisi (L). 3 šūnas uz augšu (Y). 1 kvadrāts pa labi (H). 1 kvadrāts uz augšu (O). 3 šūnas pa labi (H). 4 kvadrāti uz leju (E). 1 kvadrāts pa kreisi (K).

Kādu vārdu tu izdomāji? (Cālis). Vai šajā vārdā ir profesijas burti? Kur tie atrodas?

Nodarbības kopsavilkums.

Atcerieties un pastāstiet man, ar kādām skaņām mēs sastapāmies visas nodarbības laikā? Kas tev nodarbībā patika visvairāk? Kas tev likās grūti?

Jūs esat veiksmīgi izpildījis uzdevumus un saņēmis balvu no mūsu nodarbības varoņiem. Mazais džeks vēlas pateikties par palīdzību tik sarežģītu skaņu atšķiršanā! Tagad gan viņš, gan jūs izrunāsit skaņas bez kļūdām un rakstīsit burtus C un Ch.

1. vingrinājums. Izvēlieties sākuma skaņu ts vai h no vārdiem gārnis, kaija. Aprakstiet skaņas ts un ch: a) līdzība (līdzskaņi, bezbalsīgi, balsīgi); b) atšķirība: mēles atrašanās vieta (skaņai ts - mēle atrodas zemāk, skaņai ch - mēle ir augšā).

Skaņu ts un ch atšķiršana zilbēs

2. uzdevums. Pārdomāti izrunājiet zilbes. Uzsveriet skaņas h un ts ar savu balsi.

TsA - CHA CHA - TsA TsA - CHA - TsA - CHA

TsO - CHO CHO - TsO TsO - CHO - TsO - CHO

TSU -CHU CHU - TSU TSU - CHU - TSU - CHU

TZI — CHI CHI — TZI TSY — CHI — TZI — CHI

TSE -CHE - TSE TSE - CHE - TSE - CHE

CHACH – CHOCH CHUTS – TSUCH TsAT – TsOT

3. uzdevums. Atcerieties un atveidojiet zilbju rindas.

CA -CHA -CA CA -CHA -CHA AC - AC - AC

CHA -CA -CA CHA -CA -CA ACH -AC -AC

4. uzdevums. Pabeidziet vārdus, pievienojot zilbes tsa vai cha. Izrunājiet visus vārdus.

Vējš..., iela..., jā..., dibens..., gudrs..., lapsa. .. , jūras ūdrs... , stoli... , grani... , se... , masalas. .. , rītausma... .

5. uzdevums. Pabeidziet vārdus, pievienojot zilbes tso vai cho. Izrunājiet visus vārdus.

Li... , ple... , yay... , bēdas... , vēstule... .

6. uzdevums. Pabeidziet vārdus, pievienojot zilbes tsy vai chi. Izrunājiet visus vārdus.

Zay... , gra... , me... , petit... , lu... , gostin... , viņi saka... , gurķis... , kirpi... , young... , dupsis... , cālis... .

7. uzdevums. Mainiet vārdus, lai parādītos skaņa h. Pasakiet pāris vārdus.

Paraugs. Zaķis - zaķis.

Seja - .... Ūdens - .... Chintz - ....

Gredzens - .... Pirksts - .... Aita - ....

Zaķis - .... Zārks - .... Kronis -

Beigas- .... Pipari- .... Tripe- ....

Strazds - .... Gurķis - ....

Cālis - .... Labi darīts - ....

8. uzdevums. Saki vārdus pārdomāti.

a) Tējkanna, skrāpējums, gārnis, kaija, iela, iela, mākonis, gredzens, seja, mazgāšanas lupatiņa, plecs, cukurtrauks, āķis, ola, zēns, vista.

b) Skolotājs, sinepes, princis, vilks, daļiņa, ķēde, tintnīca, ziedi, puķu meitene, studente, slimnīca, pameita.

9. uzdevums. Atcerieties un atveidojiet vārdu sērijas.

Pipari - pipari - pipari; adāmadata - sērkociņš - sērkociņš; kalikons - kalikons - kalikons; rēta - rēta - sadzijusi; dzirnavas - dzirnavas - samalt.

10. uzdevums. Apskatīt bildes. Nosauciet tos. Bildes atlasa logopēds.

11. uzdevums. Atlasiet attēlus divās kolonnās atbilstoši skaņu ts un ch klātbūtnei.



Aptuvens attēlu saraksts: ķēde, strazds, ola, bite, sienāzis, ziedi, gārnis, kaija, krūze, apakštase utt.

12. uzdevums. Paceliet zilu apli, ja dzirdat skaņu ts vārdā, un baltu apli, ja dzirdat skaņu ch, un abus apļus, ja dzirdat abas skaņas.

Izklausās ts un ch frāzēs un teikumos

13. uzdevums. Sakiet frāzes pārdomāti.

a) Krūze un apakštase. Puķu meitene ar ziediem. Gurķi ar ķiploku.

b) Dziesmu putns. Krāsains kauss. Mācīts gārnis. Ar rokām darināts strazds. Melnā vista. Goulard. Melnie pipari. Starojoša saule. Zeltīts gredzens. Dziesmu putns.

14. uzdevums. Atbildiet uz jautājumiem, izmantojot iepriekš izstrādātas frāzes: kas ar ko? Kuru? Kas? Kuru? Kas?

Logopēds nosauc divas vai trīs frāzes un uzdod par tām jautājumu. Piemēram: krūze un apakštase; puķu meitene ar ziediem. Kas ir ar ko? Bērniem jāatbild: krūze un apakštase. Puķu meitene ar ziediem.

15. uzdevums. Sakiet teikumus pārdomāti. Atbildiet uz jautājumiem pilnos teikumos.

Ko viņš dara?

Mazulis raud. Zaķis lec.

Meitene šūpojas. Lapsa ložņā.

Puisis smejas. Cālis klakšķ.

Tauriņš griežas. Ugunspuķe spīd.

Kavalērija steidzas. Ložmetējnieks mērķē.

Putnu ķiršu ziedi. Pumpuri plīsa. Mieži virzās. Plīts uzsilst. Ūdens plūst.

16. uzdevums. Pabeidz teikumu. Sakiet to pilnībā.

Kavalērija steidzas... . Spīd ugunspuķe.... Ložmetējnieks mērķē.... Pumpuri plīst.... Ūdens plūst....

Meitene šūpojas uz... (šūpoles). Tauriņš riņķo pāri... (puķei). Lapsa piezogas pie... (zaķa). Zaķis lec no... (lapsa).

17. uzdevums. Saki teikumus pārdomās.

Akā ir avota ūdens. Vista staigā ar saviem cāļiem. Kāpnes ved uz bēniņiem. Ievietojiet piparus piparu trauciņā. Cepeškrāsnī cep kalahu ar sukādes. Zēns uz makšķeres uzķēra tārpu. Putns lido pie cāļiem. Kalējs pieklauvē pie kalves.

Pirmie uz dienvidiem lido rooki, strazdi un bezdelīgas. Bērni baroja cāli ar tārpiem un kāpuriem. Dzeguze dēj olas citu cilvēku ligzdās. Ceļa malās ziedēja pienenes.

18. uzdevums. Pārdomāti sakiet sakāmvārdus.

Saule ziemā ir kā pamāte: tā spīd, bet nesilda.

Saule vasarā ir kā plīts: tā silda visus. Pa debesīm kā melns ērglis lido mākonis.

19. uzdevums. Apskatīt bildes. Izveido teikumus.

20. uzdevums. Veidojiet teikumus no vārdiem.

Putni, barība, cāļi. Bērni, laistiet gurķus un ķiplokus. Zēns klauvē pie loga. Ziedi, dārzā, zied.

Mērķi:

1. Attīstīt skolēnos spēju atšķirt līdzskaņus Ts.Ch mutvārdu un rakstveida runā;

2.

3.

4. Sakarīgas runas attīstība;

5. Atmiņas, domāšanas, uzmanības attīstība.

Aprīkojums: zilbju tabula, priekšmetu attēli: gurķis, pirksts, pāksts, glāzes, ķēde, mors, šķēres; perfokartes, čipi, galdi mnemoniskai uztveršanai.

Nodarbības gaita.

es. Laika organizēšana.

II. Ar kādām skaņām strādājāt pēdējā nodarbībā? Aprakstiet šīs skaņas. Kāda ir atšķirība to artikulācijā?

Spēle "Kurš ir vairāk".

Spēlēsim spēli "Kurš ir vairāk". Jums jāizdomā vārdi, vispirms ar skaņu Ch, pēc tam ar skaņu Sh. Uzvarēs tas, kurš izdomās vairāk vārdu un savāks vairāk žetonu.

III. Iepazīstinām ar jaunu tēmu.

1 Mīklu minēšana, pirmo skaņu izcelšana vārdos.

Ar garu, tievu knābi - Kad es guļu nekustīgi

Viņš satvers vardi, neatverot muti,

No mana knābja pilēs piliens, manī, es jums teikšu godīgi,

Kas tas ir...? (HERONS) Tāds tukšums!

Vai drīz būs vasara?

Un cilvēki liks

Ceļojumu preces

Manā lielajā mutē.

Es redzu no dzimšanas

Šis raksturs ir dots

Ka man patīk kustība

Tāpēc es... (ČEMĀDS).

Tātad, šodien jūs mācāties atšķirt skaņas Ch, C.

Aprakstiet šīs skaņas.

2 Skaņas artikulācijas precizēšana. Kāda ir atšķirība šo skaņu artikulācijā?

3 Skaņu salīdzinājums ar to grafisko attēlojumu. Mnemoniska ierīce.

Burta C pirmais burts ir

Vārda lasījumā - Apakšā ir āķis.

Burts H, tieši ar tvertnes jaucējkrānu.

Mani sveicieni.

IV.

1 Ch, C diferenciācija zilbēs.

a) Izlasi zilbju ķēdes saskaņā ar zilbju tabulu. Atkārtojiet tos



CHA-CA-CA CA-CHA-CA
CHA-CA-CA-CA TSA-CHA-CA-CHA

b) Klausieties zilbes, pierakstiet:

katras zilbes pirmais burts:

CHA, TSA, CHO, CHU, TSO, TSY, CHI, TSE, CHE

katras zilbes pēdējais burts:

AC, AC, UC, UC, OTs, YTS OC, IC, IC, EC, EC.

Saskaitiet, kuru burtu ir vairāk.

2 Ch, C diferenciācija vārdos.

a) "Vēstule ir pazaudēta." Atrodi vēstuli.

JAUNA..., FORGE..., SUN...E, PROBLĒMA...A, ...IRK, ...ASHKA, BO...KA, O...KI, ...EREPAKHA, ME .. .IK, ASS...A, RU...KA, TU...KA, U...ENIK.

b) Apskatiet attēlus. Pastāsti man, kas uz tiem ir attēlots? Pierakstiet attēlu nosaukumus. Pasvītrojiet burtus C, C ar dažādām pastām.

Attēli: gurķis, pirkstiņu pākstis, ķēdes, morels, šķēres.

Izlasiet vārdus, kuriem burtiem ir vairāk burtu, H vai C.

c) Mainiet vārdu tā, lai skaņa Ch būtu pabeigta. Pierakstiet šo vārdu pārus.

Paraugs: iela-iela, aita-aita (aita).

DŪRZINĀTS — spuldze — PUTNS —

GREDZENS - SEJA - ZĪLE -

GURĶIS - ŪDENS - SILTUMnīca -

ZIEDI - IELA - KNABI -

Izlasi vārdus.

d) Klausieties vārdus, Nosakiet skaņu Ch, C klātbūtni un vietu vārdos. Izveidojiet šo vārdu diagrammas. Virs vēlamās zilbes ierakstiet burtus CH, C un zem diagrammas ierakstiet atbilstošo vārdu.

Paraugs: ___ CC __

saule, tse poch, ka

Sinepes, vilks, skolotājs, strazds, zīmētājs, pilots

(1 skolēns pie tāfeles). Katrs salīdzina rakstīto ar zīmīti uz tāfeles.

3

a) Izveidojiet teikumus ar šīm frāzēm.

Tekošs ūdens.

Melnā vista.

Sīks skrāpējums.

Rakstains dvielis.

Lieliska atzīme.

Lasi teikumus.

b) Darbs ar perfokartēm. Ievietojiet jēgpilnus vārdus.

Vista to nolika...

Vasarā cep visu dienu...

Lapsa medīja...

Starp zvaniņiem viņi čivina...

Aļonuška skumst par... Ivanušku.

No mazas vistas izaugs liela...

Lasi teikumus. Atrodiet galvenos nosacījumus.

Logopēdiskā fiziskā minūte.

4

Izveidojiet stāstu, izmantojot atbalsta vārdus.

VESELS roku, MUGURSOMAS, ZVEJAS, LABA PASTAIGĀ, CEPTI KARTUPEĻI, BRĪNIŠĶI ZIEDI, ZUKĻI, SIĀŽI, TAURENIS.

V. Nodarbības kopsavilkums. Ko jūs iemācījāties klasē?

Logopēdijas seansu plāns Nr.52

TĒMA: LĪDZSKAŅU DIFERENCIĀCIJA CH, C.

Mērķi:

1. Nostiprināt skolēnos spēju atšķirt līdzskaņus Ch, C mutvārdu un rakstveida runā;

2. fonēmiskās izpratnes attīstība;

3. Gramatiskās struktūras attīstība un pilnveidošana;

4. Sakarīgas runas attīstība;

5. Atmiņas, domāšanas, uzmanības attīstība.

Aprīkojums: signālu kartes, matemātikas ieraksts, priekšmetu kartītes: gurķi, mākonis, kabatlakats, zobens, glāzes; perfokartes.

Nodarbības gaita.

es. Laika organizēšana.

II. Pārsegtā materiāla atkārtošana. Ar kādām skaņām strādājāt pēdējā nodarbībā? Aprakstiet tos. Kāda ir atšķirība starp to artikulācijām?

Spēle "Vārdu pārveidošana - burvju ķēde."

Es nosaukšu vārdu ar skaņu “C” vai “C”, un jums ir jāturpina - jāizdomā vārds, kas sākas ar skaņu, kas beidza manis runāto vārdu, un lai šim vārdam būtu skaņa “C”.

uz "C" - Zieds- skaists - krāsa - dejotājs - rēta - valstība - gurķis - princis - daļiņa.

uz "H" - Čižiks- atslēga - stunda - skaitīšana - audējas.

Turpināsim strādāt pie skaņām.

III. Pārklātā materiāla pastiprināšana.

1. Skaņu Ch, C diferenciācija zilbēs.

a) Klausieties, atcerieties, pierakstiet zilbju rindas tādā pašā secībā:

tsu-chu-tsu choo-tsu-tsu-cho tso-cho-tso-cho

chu-tsu-chu tsu-chu-chu-tsu cho-tso-cho-tso

b) Pierakstiet zilbes un skaņu kombinācijas divās rindās: pirmajā - ar burtu H, otrajā - ar burtu C:

CHA, TSU, ACH, UC, CHU, CHI, ECH, CE, OTs, CA, YACH, YATS, CHRE, CVE, CHPE, CHVE. CVE, CHTE, CHTI, CHMO, ACHA, ACA.

Saskaitiet, kuras zilbes ir vairāk.

2. Ch un C diferenciācija vārdos.

a) Darbs ar signālu kartēm, izmantojot lentes ierakstu.

BUMLE, LABI IZDARĪTA, KĀCIJA, NU, STARLINGS, CĀLIS, dzirnavas, PATRONIKAS, RAUDĀ, RŪKS, KRIKETS, CĀLIS, KĀĶIS, SKRĀPS, BORŠS, PILS, BITE.

b) Pabeidziet vārdus, ievietojot tajos zilbi CHA vai CA:

Uli..., jā..., melyni..., atpakaļ..., forši..., stoli..., ku..., petit..., slimi..., skaisti...

Izlasi vārdus.

c) Kopējiet vārdus, ievietojot trūkstošo burtu H vai C:

...erta, ...epe, ...vety, ...ereshnya, vra..., plank...ka, po...talion, yay...ak, skab...s, veto ...ek.

Izlasi vārdus.

3. Ch, C diferenciācija teikumos.

a) Pabeidz teikumus, izmantojot attēlus.

Tie ir nogatavojušies dārzā... (GURĶI)

Saulei tuvojās tumšs... (MĀKONIS)

Sveta vecmāmiņai uzdāvināja skaistu... (HANKIELD)

Bērni spēlēja... (BALLI).

Vectēv, es pazaudēju... (BRILLES)

Izlasi teikumus, atrodi galvenos teikuma sastāvus, nosauc teikuma nepilngadīgos dalībniekus.

b) Izveidojiet teikumus no šiem vārdiem. Pierakstiet tos. Pasvītrojiet burtus CH, C:

vilks, rotaļa, vilku mazuļi, no krūmiem, no, izlēca, zaķi

gārnis, iet, hummocks, with, hummock, on

bites, muša, griķi, uz, lauks

bites, apsēdieties, ziedi, akācija, uz

lapas, y, bija, cāļi, četri

ligzda, bezdelīga, uz, bija, bēniņi

Lasi teikumus. Grafiski analizējiet pēdējo teikumu (1 skolēns pie tāfeles).

Logopēdiskā fiziskā minūte

4. Ch, C diferenciācija saistītā runā.

Darbs ar perfokartēm. Aizpildiet trūkstošos burtus.

Underw...ed ir sliktāks par un...ed.

Ja vēlaties ēst izkārnījumus, nesēdiet uz pe...i.

Ko nevēlies sev, nedari citiem.

Nesalaužot manu...ah, es nedarīšu...nē...y.

Sakāmvārds - ...veto...ek, sakāmvārds...a - oga.

Izlasi sakāmvārdus un izskaidro to nozīmi. Saskaitiet burtu skaitu CH, C.

IV. Nodarbības kopsavilkums. Ko jūs iemācījāties klasē?

Logopēdijas seansu plāns Nr.53.


Skaņu diferenciācija Ch-T


Mūsu Tanja

Viņa iemeta bumbiņu upē.

Klusē, Taņečka, neraudi,

Bumba upē nenoslīks!


Skaņu diferenciācija Ch-Ts

Izrunā zilbes.
Cha-tsa cho-tso tsu-chu chi-tsy che-tse

Tsa-cha tso-cho tsu-cho tsa-chi tse-che

Ach-ats c-ech ac-ach ​​c-c

Uts-uch yats-yach mts-ich kts-ech

Its-ich och-ots uts-uch yach-yats

Skaņu diferenciācija Ch-Ts

Izrunā vārdus ar skaņām C un Ch.
Pilots, students, sinepju meitene, vilks, putnu meitene, teicamnieks, slaucējs, slimnīca, lēca, cāļi, skolotājs, tintnīca, vista.

Skaņu diferenciācija Ch-Ts

Saki teikumus.

Saule deg. Vova nomizo olu. Putnu ķiršu ziedi. Kavalērija auļo. Es gribu iedzert tēju. Kalējs kaļ karstu metālu. Pie lieveņa ir ķieģeļi. Mācīšanās vienmēr ir noderīga. Putni gājuši bojā, ziedi izbalējuši. Blaktis uz ķēdes pie lieveņa. Uz akācijas koka čivina zvirbulis. Kučieris apsēdās uz sijas. Rati steidzas: klik, klik, klik. Upe dusmojas uz dzirnavām.


Skaņu diferenciācija Ch-Ts

Izrunāt tekstus.
Mīkla Uzmanīgs

Uz loga dzeloņains zieds apklusa pāri meža pērkonam

Klaburčūska skatās tālāk par nomalēm

Labāk nepieskarieties viņam. Pirms veselām trim stundām.

Sāp ļoti sāpīgi. Bet sēnes katram gadījumam

Viņi izskatās no lietussargiem.

(Kaktuss) (V. Orlovs)


Skaņu diferenciācija Ch-Ts

Apgūstiet dzejoli no galvas.

Cik tas ir mazs.

Savāc saldu sulu

Mūsu bite savā proboscī.

Un zieds šūpojas -

Viņai tas nepatīk.


Skaņu diferenciācija Ch-T

Tagad es jums kaut ko parādīšu. Šeit ir trīs olas. Protams, jūs domājat, ka olas ir putnu olas? Un es tā domāju, kad ieraudzīju četras šādas olas lapās. Es putnu neredzēju, un man bija interese uzzināt, kura sēklinieki tie ir.

Pēc trim dienām es atkal biju tajā vietā. Putns atkal bija prom, bet tur gulēja sēklinieki. Tie bija pietūkuši, un vienā bija caurums: putna deguns grasījās izlīst.

Caurums kļuva lielāks, un no olas izlīda tumša čūska. Tieši tā, putniņ! Tāpēc es nevarēju atšķirt putna olu no vakariņu olas.

Es paņēmu trīs olas. Šeit tie ir. Ļoti līdzīgi putniem, tos nav viegli atšķirt.

(Pēc N. Sladkova domām)


Skaņu diferenciācija Ch-T

Izrunājiet un atkārtojiet tekstu.

Zirneklis auž tīklu. Pavedienu pa pavedienam, šūnu pēc šūnas viņš auda tīklu. Viņš to noauda un paslēpās: "Ja muša iekļūs lielā tīklā, mēs jūs noķersim."

Lidoja zīlīšu putns. Es ietriecos zirnekļa tīklā. Pavedienu pa pavedienam, šūnu pēc šūnas viņa saplēsa visu tīmekli un aizlidoja.

Tīkls raustās, un zirneklis domā: "Man ir liela muša."

Zirneklis izskatās – ne mušu, ne zirnekļu tīklu.

(N. Dilaktorskaja)


Skaņu diferenciācija Ch-Ts

Izrunājiet vārdu kombinācijas.
Dacha-olas plecu-sejas melone-aita

Pārbaudes-ķēdes-viss laupījums-ūdens

Čehu darbnīca tvītu kompass zobenu pļaujmašīna

Kaija-gārnis karstāks-sāls griķi-valrieksts
Melnais strazds, tīra iela, kāda cita poga, melna vista, brūni dūraiņi, tīrs ūdens, dzeloņaini ziedi, izcila dziedātāja, sveša robeža, ceptas olas, asie pipari, jūtīgs zaķis, vakara saule, ceturtais pirksts, noslīpēts gredzens, vesela krūze, sīksts āķis .


Skaņu diferenciācija Ch-Ts

Izrunājiet un atkārtojiet tekstu.

Pirmais tārps

Vista paņēma cāļus, lai mācītu viņiem meklēt tārpus.

Ir visdažādākie tārpi, un tos nav viegli atrast, mācīja vista.

Vistu klausījās astoņas vistas. Bet abas vistas neklausīja. Viņi metās meklēt tārpu. Es ļoti gribēju būt pirmais, kas atrod tārpu.

Viena vista kaut kam paklupa un nokrita.

"Tas ir tārps," vista kliedza.

Mēs to izraksim un aizvedīsim šiem muļķiem.

Pēc liela darba cāļi beidzot izraka tārpu un aizveda tārpu saviem brāļiem.

"Tas ir tārps," sacīja vistas un iemeta ... naglu.


Skaņu diferenciācija Ch-Shch

Izrunā zilbes.

Scha-cha scho-cho schu-chu schi-chi

Biežāk, biežāk, biežāk

Če-ši-če-če-če

Asch-ach oshch-och ushch-uch ysch-ych

Yash-yuch yush-yuch isch-ich vairāk

Ach-ashch och-oshch uch-ushch ych-ysch

Yash-yuch yuch-yush ich-ish ech-vēl

Skaņu diferenciācija Ch-Shch

Izrunājiet vārdus ar skaņām Ш un Ш
Biezītis, tīrītājs, birste, līdaka, kaste, sīkums, kucēns, rokas, skaida, birste, studenti, dzirnaviņas, pulksteņmeistars, planšete, vilks, kliedz, garlaikots.

AKTIVITĀTE Skaņu diferenciācija C – S – Ch.

1. Artikulācijas un pirkstu vingrošana.

2. C-S skaņu, zilbju virkņu un vārdu, kas satur šīs skaņas, izruna.

3. D/un “Gluži pretēji” (skaņu C-S salīdzinājums)

sa-sa-sa so-so-so su-su-su sy-sy-sy

Bērns: tsa-tsa-tsa

4. D/i “Pabeigt vārdu”: naso..., kājnieks..., putekļu sūcējs..., kauja..., kalums..., pyo..., kva..., saldējums. .., anana..., avtobu..., gurķis... utt.

5. Klausieties dzejoli un izceliet vārdus ar skaņām C un S.

Burtu CH un skaņu [CH] bērnam iespējams piešķirt bez logopēdu palīdzības, bet organizējot patstāvīgas sistemātiskas nodarbības. Ir daudz interesantu veidu, kā palīdzēt bērniem saprast, kā atjaunot valodu, lai radītu pareizu artikulācijas skaņu [CH].

Bērna vecums un runas aparāta sagatavotība

Ja 3-4 gadus vecs bērns neizrunā skaņu un burtu CH, tas joprojām ir normas robežās, jo skaņas [CH] artikulācija ir sarežģīta:

  • mēles gals paceļas līdz aukslējām, noliecoties kā āķis tā, lai no iekšpuses pieskartos augšējo zobu alveolām;
  • uz īsu brīdi tas pielīp pie mutes jumta;
  • tad viss mēles ķermenis strauji krīt uz leju.

Šāda sarežģīta skaņas artikulācija [H] ir pieejama bērniem no 5 gadu vecuma. Bērns ir gatavs to izrunāt, ja jau ir apguvis skaņas , un [Ш].

Klausieties skaņas veidojumu [Ch], un jūs dzirdēsiet, ka skaņa sastāv no maigas [t’] un asas [sch’].

Skaņas raksturlielumi [H]:

Skaņa [CH’] ir līdzskaņa, blāvi, vienmēr maiga.

Skaņas iestatījums [h]

Skaņas artikulāciju [H] var iestatīt 3 veidos:

  1. Izmantojot daļu [t’]: izrunājiet šo skaņu ļoti ātri, lai mēles gals sasniegtu augšējo priekšzobu pamatni no aukslēju puses. Pēc tam sāciet to ietīt, it kā glāstot bumbuli pie zobu saknēm - alveolām. Un tajā pašā laikā vajag plaši izstiept mutes kaktiņus, it kā smaidot.
  2. Izmantojot divus komponentus [t’] un [sch’]: plaši smaidot, vispirms lēni un pēc tam ātrāk un ātrāk, pārmaiņus izrunājiet [t’] un [sch’]. Ātrums ļauj tiem apvienoties un panākt skaidru skaņas artikulāciju.
  3. Izskaidrojiet skaņas veidošanos, sadalot procesu posmos: vingrinājumam jums ir nepieciešams papīrs vai šokolādes tāfelīte. Tas balstās uz mēles galu, un bērnam tiek lūgts to pielīmēt pāri caurumam, kas atrodas starp augšējiem priekšzobiem iekšpusē. Lai to izdarītu, vispirms ir jāsajūt šī vieta un pēc tam jānosūta mēle "uzdevumam" ar kādu kārumu. Lai salabotu šokolādi vai papīru, jāpieliek spēks, kas kalpos un ļaus automatizēt mēles kustību.

Visos gadījumos ir nepieciešams nosēdināt bērnu pie spoguļa un koncentrēties uz to, lai viņš sekotu savām kustībām atspulgā. Daži vecāki ignorē šo noteikumu, bet logopēdiskās nodarbības ir daudz produktīvākas ar vizuālu mutes un mēles pozīciju kontroli.

Artikulācijas vingrošana

Pirmkārt, jums ir "jāiesilda" mēle, jo šis orgāns ir liels muskulis. Šeit ir daži vingrinājumi, kas palīdzēs viņai sagatavoties darbam:

  • “Zobu tīrīšana”: jums ir jāvirza mēle gar augšējo zobu iekšpusi. Tas jādara, palielinot ātrumu. Ir svarīgi, lai tas saskartos ar zobu pamatni – vietu, kur tie saskaras ar smaganu. Šeit atrodas alveolas.

  • “Sēne”: šis uzdevums palīdzēs tiem bērniem, kuriem īsa frenula dēļ bija problēmas ar citām skaņām. Mazulim smaidot jāpavelk lūpas un jāpiespiež platā mēle pret aukslēju augšējo daļu. Jo plašāk ir atvērta mute, jo labāks rezultāts.

  • “Saldumi”: uzlieciet īrisu vai šokolādi uz mēles gala un pielīmējiet to pie augšējām aukslējām pie priekšzobiem. Ir svarīgi turēt muti plaši atvērtu. Atšķirībā no skaņas producēšanas vingrinājuma, bērnam tas nav jāizrunā, jo uzdevums ir nostiprināt muskuli.

Ja bērnam patīk to darīt, tad to var novietot artikulācijas bloka galā un no turienes pāriet uz skaņas [Ch] izrunāšanu: pirmkārt, vingrinājums ir bez skaņas, un pēc tam to sarežģī nepieciešamība izrunāt [Ch].

Pareiza artikulācija

Iepriekš aprakstītie vingrinājumi skaidri parāda, ka skaņas [H] radīšana ir iespējama vairākos veidos, kas atšķiras pēc skaņas radīšanas metodes:

1. Atsauces skaņas izmantošana un pareizs secīgu mēles kustību izvietojums:

  • Bērnam vienmēr ir jāizrunā mīksts [t’] un tajā pašā laikā jākoncentrējas uz to, lai mēle būtu cieši blakus alveolām. Tad speciālists parāda, kā no šīs pozīcijas izlocīt mēli uz balsenes pusi. Šim nolūkam tiek izmantota lāpstiņa. Ja izolētā skaņa [t’] viņam ir grūta, varat to aizstāt ar [at’];
  • bērnam tiek lūgts pateikt [t’] un tajā pašā laikā ar pirkstiem piespiest mutes kaktiņus, izstiepjot lūpas kā caurulīti. Ar šo lūpu pozīciju mēle automātiski slīd atpakaļ.

2. Izmantojot daļu apvienošanas efektu [H]:

  • jums jālūdz mazulim konsekventi, bet ātri izrunāt cieto bezbalsīgo [t], kam seko [sch]. Sākumā tas tiek darīts lēnām, bet pēc tam ar pieaugošu paātrinājuma tempu. Ir svarīgi, lai izruna veidojas izelpojot.

3. Vingrojiet, izmantojot rotaļīgu atdarināšanas veidu:

  • atdarināt sienāža čivināšanu vai “izsauc” pīles – “kača-kača”;
  • lasīt bērnam dzeju: pieaugušais lasa rindas un pauzes vietās, kur bērnam vajadzētu izrunāt skaņu.

4. Izmantojiet atsauces skaņas:

  • lūdziet izrunāt skaņu “t”, koncentrējoties uz pareizo mēles stāvokli. Bērnam izrunājot, pavadiet skaņas veidošanos ar saliektas plaukstas kustību.

Nespeciālistam ir grūti noteikt, kura metode ir piemērota bērnam. Lai to izdarītu, vecāki var pārmaiņus izmantot katru no šiem vingrinājumiem. Pamatojoties uz darba rezultātiem, tiek novērtēta tā efektivitāte. Galvenais ir neapstāties pie tā, ka bērns spēj atšķirt skaņas [t’] un [h], jo artikulācijas prasme vēl nav nostiprinājusies.

Skaņas automatizācija [h]

Lai automatizētu izrunu, tiek izmantota šāda vingrinājumu secība:

  • vispirms izrunājot tiešās un pēc tam apgrieztās zilbes: cha-ach, uch-chu, cho-och;
  • izrunājot vienas un divu zilbju vārdus ar [h] beigās: bumba, spēle, buļļi, putns;
  • vārdu izruna, kur skaņa ir pa vidu: muca, pīle, zirnekļi;
  • vārdu izrunāšana, kas sākas ar [h]: tējkanna, čuguns, Čukotka;
  • frāžu lasīšana vai izrunāšana ar skaņu, to savienošana pārī: tējas krūzes, ādas koferis, celms-celms, kaķis-kaķis.
  • tīras frāzes un dzejoļi, kas piesātināti ar šo skaņu, ir noslēdzošais logopēdiskais darbs pie automatizācijas.


Skaņas [h] automatizācija frāzēs un teikumos
Skaņas [h] automatizācija tīrā valodā

Skaņu diferenciācija [h]-[t], [h]-[ts], [h]-[sch],

Skaņu [h]-[t] atdalīšanas problēma ir raksturīga bērniem, kuri mācās izrunāt šo skaņu vienā valodā. Skaņu [ts]-[h]” un [h]-[h] diferenciācija ir aktuāla bērniem no bilingvālām ģimenēm. Šī aizstāšana ir raksturīga Altaja ģimenes svešvalodām.

Atšķiršanai bērnam tiek lūgts izrunāt zilbes, vārdus, frāzes, teikumus, kas satur skaņas [h]-[t], [h]-[ts], [h]-[sch].





Skaņu diferenciācija [h] - [ts] dzejā
Skaņu [h]-[sh’] diferenciācija zilbēs Skaņu [h]-[w’] diferencēšana vārdos
Skaņu [h]-[sh’] diferencēšana tekstos Skaņu diferenciācija [h] - [w’] dzejā

Turpinot tēmu:
Vīriešu mode

Par ko liecina zvana zvanīšana? Tas varētu būt trauksmes zvans - satraucošs brīdinājums par gaidāmajām nepatikšanām vai zvans, kas pavada baznīcas svētkus, vai signāls par svarīgu...